Spisovateľ Toronto Nara: Rozvíjajme kreativitu a talenty

Žijeme v dobe zlých správ, ale napísanie knihy je dobrou správou. Mišo Albert, ktorý absolvoval žurnalistiku na KU, napísal pod pseudonymom Toronto Nara knihu Pliaga Severného Panteonu. Tá hovorí o boji proti absurdnostiam systému, proti  nenormálnostiam doby či proti predsudkom. Nabáda na to, aby sme nedovolili zahynúť našim tradičným kultúram a hodnotám. Keďže kniha nie je v sieti predajní, Toronto Nara ju daroval aj Univerzitnej knižnici KU, kde si ju budete môcť prečítať. V exkluzívnom rozhovore Mišo Albert alias T. Nara.

Prečo práve pseudonym Toronto Nara?

Tento pseudonym vznikal veľmi dlho. Toronto je známe kanadské mesto, ktoré žije hokejovými hodnotami a symbolizuje určitú oddanosť. V uliciach tam môžete bežne vidieť ľudí oblečených do dresov hokejového tímu Toronto Maple Leafs a pre mňa je to symbolom oddanosti. Nara je bývalé hlavné mesto môjho obľúbeného Japonska, kde ľudia nedovolia, aby iné kultúry prevládli nad tou tradičnou japonskou. Preto je Nara pre mňa symbolom boja za zachovanie tradičných kultúrnych hodnôt.

 

Ako sa zrodila myšlienka napísať takúto knihu?

Zrodila sa asi pred deviatimi rokmi. Viedla ma k tomu aktuálna móda straty kultúrnosti, ktorá mi vnukla nápad, že to má byť príbeh o istom televíznom reportérovi. Ten sa chystá do Milána, kde má monitorovať blížiaci sa kultúrno-morálny konflikt, ktorý tam postupne vzniká. Milánsky konflikt v roku 2054 vyplynul z dôsledku morálnej krízy. Spoločnosť tu na úkor kultúrnych hodnôt a kvalít presadzovala zhýralosti v podobe nálepiek, kvantity a bezbrehých ziskov.

 

Prečo práve fantasy kniha?

Je zaujímavé, že sa na to síce všetci pýtajú, ale aj tak je ťažké na to odpovedať. Skôr by som povedal, že je to fikcia, ktorá sa odohráva v roku 2054. Písanie v štýle fikcie je ideálnym odbremenením sa od dnešnej doby, aj keď čitatelia po prečítaní knihy Pliaga Severného Panteonu zistia, že mnohé veci sa, žiaľ, dejú už aj teraz.

 

Aké postavy sa v tomto príbehu nachádzajú?

Je tam približne 7 postáv, niektorí sú dôležitejší, niektorí menej. Významnou je riaditeľka divadla La Scala Sara Mori, ktorá sa najprv javí ako nenápadná osoba, ale neskôr sa ukáže, že dokázala pohnúť tým zvráteným stavom a dokázala posúvať veci boja za zachovanie tradičných kultúrnych hodnôt dopredu. Ďalšie už však neprezradím, aby som nepovedal o knihe úplne všetko. Verím, že čitatelia po mojej prvej knižke v našej krásnej Univerzitnej knižnici KU siahnu.

 

Čo vás inšpirovalo k napísaniu takejto knihy?

Inšpiroval ma stav udalostí, ktoré sa v spoločnosti diali. Hlavne keď sa z nenormálnych veci stávajú normálne a naopak. A ako? Napríklad v tom, že v ostatnej dobe máme oprávnene pocit, že úradníci tu nie sú na to, aby slúžili ľudom, ale ľudia sa boja a radšej idú na úrady so strachom namiesto toho, aby dali najavo, že úradníci sú práve ich zamestnancami. Je potrebné zmeniť tento stav rôznych absurdností a zákerností rôznych systémov, ktoré nefungujú tak, ako by mali.

 

Aký bol celkový zámer tejto knihy? Akú myšlienku ste chceli prezentovať?

Nejde mi o zisky. Kniha je stratovou. Ale záleží mi na tom, aby sa čítalo toto moje skromné dielo, aby sa myšlienky z knihy dostali medzi čitateľov. A aj pri príležitosti marca, mesiaca knihy, chcem povzbudiť nielen študentov KU aby niekedy vypli počítače a televízory a sadli si ku nejakej knihe. Po mojej literárnej prvotine čoskoro príde ďalšia kniha, chcem podporovať slovenskú kreativitu. Každý máme nejaké talenty a tie sme povinní rozvíjať pre prospech spoločnosti. Chcem tiež povzbudiť, aby sa ľudia prestali báť a bojovali za tradičné kultúrne hodnoty. Chcem, aby ľudia neboli len čistými konzumentmi niečoho, čo sa im poskytne v televízii, čo nemôžu absolútne ovplyvniť, len jednoducho prijať a sú takto manipulovaní, ale aby ľudia začali sami tvoriť, aby využili svoje talenty. Ak si talenty nebudeme vážiť, prispievame k tomu, aby kreatívnosť úplne vymrela. Kreativita je veľmi dôležitá. Nedovoľme, aby sa spoločnosť stala jednotvárnou, kde bude každý rovnaký. Rozvíjajme svoje talenty a buďme každý profesionálom v tom, čo nás baví. Aby nás to neprestalo baviť fungovať v našej spoločnosti.

Klaudia Lacušová



Pridaj komentár