Spisovateľka Katarína Džunková: „Každá veľká literatúra sa istým spôsobom dotýka Boha…“

Katolícka univerzita v Ružomberku privítala spisovateľku Katarínu Džunkovú. Literatúra a jej hodnoty boli ústrednou témou jej stretnutia so študentmi a verejnosťou.

V priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku prebiehala 20. marca beseda s poetkou Katarínou Džunkovou. Poslucháči mali možnosť bližšie spoznať autorku a časť z jej tvorby, takisto sa mohli interaktívne zapájať do diskusie svojimi otázkami. Výherkyňa viacerých literárnych súťaží sa zamerala na duchovný ráz svojej umeleckej produkcie a rozprávala tiež o zmysle náboženstva v európskej kultúre. „Každá literatúra, ktorá je veľká, sa istým spôsobom dotýka Boha, ale nie každá literatúra, ktorá sa dotýka Boha, je veľká. Na to si treba dávať pozor,“ vysvetľovala K. Džunková. Ako ďalej spomenula, svojimi dielami chce bojovať za Slovensko. „Treba si uvedomiť, že pokiaľ  sa o našu kultúru nebudeme starať my sami, nikto to za nás neurobí, a ona zanikne,“ skonštatovala.

V rozhovore, ktorý viedol referent pre formáciu KU Matúš Demko, okrem svojich literárnych vízií hovorila aj o štúdiu, cestovaní, súčasnom umení či svojom netradičnom spôsobe modlitby – v latinskom alebo staroslovienskom jazyku.

Zúčastneným, ktorých neodradilo ani hodinové meškanie besedy, tiež predstavila druhú knižku z jej pera s názvom Eupalinova láska. Tá bude publikovaná v blízkom čase.

S dojmami z akcie sa podelila študentka Ivana: „Na besedu som sa tešila, no bola som nervózna z toho, že jej meškanie mi narušilo plány. Svoju reputáciu si však poetka napravila tým, akým pokojom na mňa vplývala. Nakoniec som rada, že som ostala. Bolo to zaujímavé.“

Rodáčka z Košíc Katarína Džunková momentálne študuje v Prahe piaty rok staroindický jazyk sanskrit. Pred štyrmi rokmi debutovala svojou básnickou zbierkou Palica brata a palica slnka. Medzi jej obľúbených autorov patria Karol Strmeň, Jan Zahradníček či Teodor Križka.

foto: internetPridaj komentár