Spomínali sme na neslobodu

(26. november 2014, Ružomberok) Festival slobody je názov medzinárodnej filmovej prehliadky, ktorá sa konala v ružomberskom Kine Kultúra. Návštevníci kina mali možnosť bezplatne zhliadnuť filmy z čias holokaustu, normalizácie, socializmu či Nežnej revolúcie.

Festival slobody pripomína a analyzuje obdobie útlaku a neslobody na území Slovenskej Republiky. Okrem filmovej prehliadky sa na festivale konali diskusie s priamymi účastníkmi Nežnej revolúcie. Jedným z nich bol aj Peter Vaško, spoluzakladateľ hnutia VPN v Ružomberku: „Ten, kto nezažil obdobie komunizmu, nedokáže si predstaviť, aká vzácna je sloboda,“ vyjadril sa Vaško k predošlému režimu.

Dokumentárny pohľad na udalosti okolo novembra roku 1989 ukázal režisér Tomáš Vitek vo svojom filme November + 20. „Tento film vznikol vďaka ochote priamo zainteresovaných ľudí rozprávať o časoch neslobody. Sú to ľudia ako Milan Kňažko, Ján Budaj, alebo Magda Vášáryová,“ doplnil Vitek.

V rozhovoroch na tému novembrových udalostí v Ružomberku a okolí diskutovali osobnosti a pracovníci Ústavu pamäti národa, medzi nimi spomínaný Peter Vaško. Priestor na diskusiu dostali aj samotní diváci. „Je mi ľúto, že mi trvalo 40 rokov, kým som sa dokázal postaviť proti komunistickému režimu. No aspoň na staré kolená som sa dožil slobody,“ povedal jeden z návštevníkov festivalu.

Okrem Ružomberka sa Festival slobody konal aj v Bratislave, Nitre a Košiciach. Záštitu nad ním prevzal prezident SR Andrej Kiska a minister kultúry Marek Maďarič. Organizátorom tohto podujatia je Ústav pamäti národa.

 

Matúš BystrianskyPridaj komentár