Spoznaj svet ako dobrovoľník

Čistenie národných parkov v Holandsku, starostlivosť o zranené korytnačky na Malte, doučovanie angličtiny v arménskej ženskej väznici alebo starostlivosť o siroty, utečencov či ľudí s postihnutím v takmer celej Európe. Reč je o Európskej dobrovoľníckej službe (EDS), ktorá mladým Európanom ponúka množstvo zaujímavých projektov.

EDS spadá pod projekt Mládež v akcii a je jedným z programov, ktoré spadajú pod správu Európskej komisie. Ponúka možnosť vycestovať mladým ľudom do niektorej z členských krajín EÚ, prípadne celého sveta. Cieľom je realizácia dobrovoľníckej činnosti v mnohých okruhoch spoločenského života. Napríklad v oblastiach kultúry, športu, umenia, ľudských práv či médií.

Dobrovoľníkom sa môže stať ktokoľvek s trvalým pobytom na Slovensku. Zapojiť sa môžu mladí ľudia od 18 do 30 rokov. U mladých ľudí, ktorí majú nedostatok príležitostí, vrátane ľudí postihnutých,  sa hranica znižuje na 16 rokov. Dĺžka projektov sa pohybuje minimálne  od dvoch mesiacov až do jedného roka.

Ak sa niekto rozhodne stať dobrovoľníkom, musí si nájsť svoju agentúru na Slovensku, ktorá mu pomôže pripraviť projekt. V prípade akýchkoľvek nejasností sa počas trvania pobytu môže na ňu obrátiť. Napokon, agentúra, ktorá dobrovoľníka vysiela osloví zahraničnú agentúru a pošle jej životopis, spolu s motivačným listom  dobrovoľníka. Pokiaľ je projekt schválený, dobrovoľník je povinný absolvovať školenie. Ďalej ho čaká už len cesta do vybranej krajiny a samotná dobrovoľnícka činnosť.

Na Slovensku je za administráciu grantového programu Mládež v akcii zodpovedná Národná agentúra s rovnomenným názvom. Jej úlohou je poskytovať konzultácie pre záujemcov o túto aktivitu a pod jej kompetencie spadá aj prideľovanie grantov pre jednotlivé projekty. Jedným z dôležitých aspektov totiž je, či dobrovoľník získa grant alebo nie. V prípade kladného schválenia si študent zaplatí len desať percent z ceny cestovného. Ostatné náklady, ako ubytovanie, stravovanie, poistenie a dokonca aj vreckové, hradí spomínaná inštitúcia.

Ja robím v dobrovoľníckom centre, ktoré zastrešuje veľa aktivít. Ja pomáham v škôlke, školskej jedálni, či v kancelárii. Raz mesačne absolvujem diskotéku s mentálne znevýhodnenými, chodím s nimi na prechádzky, pomáham pri divadelnom krúžku a pri rôznych jednorazových projektoch,“  opísala svoj projekt Katarína Galbavá, dobrovoľníčka v Nórsku.

Vďaka tomuto projektu majú mladí ľudia šancu, v podstate zadarmo, navštíviť a stráviť určitú časť života v zahraničí. Zdokonalia si jazyk, spoznajú inú kultúru, nájdu si priateľov a zistia čo chcú v živote robiť. Dôležitým výsledkom EDS je aj osamostatnenie sa a nabratie nových skúseností.

Ilustračné foto: afsslovakia.sk



Pridaj komentár