Stanislav Štepka: Naučili sme sa rozumieť divákom

V Ružomberku sa konala 93. repríza predstavenia Jááánošíík po tristo rokoch. Minulý rok touto hrou Radošinci oslávili výročie narodenia tohto národného hrdinu.

Vo štvrtok 13. marca sa v Univerzitnej knižnici KU uskutočnila diskusia so Stanislavom Štepkom, zakladateľom Radošiského naivného divadla. Udialo sa tak s dôvodu predstavenia v Kultúrnom dome A. Hlinku v Ružomberku, kde divadlo prestavilo hru Jááánoššíík po tristo rokoch. Spolu s ním sa na diskusii zúčastnili aj jeho kolegovia: manažér a herec Ladislav Hubáček a herečka Maruška Nedomová.

Diskusiu viedol Matúš Demko, referent pre vzťahy s verejnosťou KU, ktorý okrem iného spomenul, že práve pred rokom 13. marca bol zvolený pápež František.

Radošinské naivné divadlo minulý rok oslavovalo 50 rokov svojej existencie. „Boli to pekné roky, naučili sme sa rozumieť divákom, už 50 rokov s nimi vedieme dialóg,“ spomenul Štepka.

„Páčilo sa mi, keď Štepka hovoril o tom, že je nesmierne dôležité uvedomiť si, že žiadna televízna relácia nedokáže nahradiť dobrú knihu,“ vyjadrila sa Zuzana, študentka pedagogiky KU.

Radošinské naivné divadlo založil v roku 1963 Stanislav Štepka, ktorý študoval na Pedagogickej fakulte v Nitre, a ktorý je jediným autorom všetkých hier. Prvým predstavením bola satirická javisková koláž scénok monológov, básní a piesní s názvom Nemé tváre alebo Zver sa píše s veľkým Z.

 

text a foto: Alžbeta Filická

 

 

 

 

 

 

 

 

 Pridaj komentár