Stanislav Štepka: Pápež je revolucionár a ja mu držím palce

Na pôdu Katolíckej univerzity v Ružomberku zavítal 13. 3. 2014 Stanislav Štepka z Radošinskeho naivného divadla (RND). Spolu so Štepkom prišiel aj manažér RND Ladislav Hubáček a herečka Maruška Nedomová. Diskutovali na tému 50 rokov RND.

Stanislav Štepka diskutoval o začiatkoch RND. „Keď som mal 19 rokov a študoval som na Pedagogickej fakulte v Nitre, založil som na začiatku šesťdesiatych rokoch RND. Vtedy to boli len také malé kabaretné formy a chcel som, aby sa ľudia zabávali a samozrejme, aby na pódiu vystupovali krásne ženy,“ uviedol Stanislav Štepka.
Diskusia sa viedla aj duchovným smerom. Štepka rozprával aj o tom, ako má rád terajšieho pápeža Františka. Uviedol: „Kristus je najväčší revolucionár a myslím si, že tento pápež bude najväčším revolucionárom v 21. storočí. Robí zásadné zmeny v Cirkvi aj v pohľade na Cirkev. Veľmi mu držím palce, aby sa naďalej približoval k ľuďom. Robí kompromisy medzi náboženstvami a je mi nesmierne sympatický.“
Počas 50 rokov fungovania RND napísal Štepka 58 hier a videlo ich viac ako štyri milióny divákov. Podľa Štepku je dôležité priblížiť sa k divákom čo najviac.
RND nemalo však stále zlaté časy. V roku 1971 ich komunisti zakázali. Herci chceli naďalej hrať a preto odišli z okresu Topoľčany. Začali hrávať len na vysokoškolských internátoch.
Jedna z najznámejších Štepkových divadelných hier je Jááánošííík. Túto hru Štepka napísal v roku 1970, ale komunisti ju schválili až o deväť rokov neskôr. Hra Jááánošííík dodnes odohrala 835 vystúpení. Hlavná myšlienka, ktorej sa Štepka držal pri písaní Jááánošííka, je: „Šťastný je národ, ktorý má hrdinu a ešte šťastnejší je ten, ktorý ho nemusí mať,“ dodal Štepka.
Stanislav Štepka pripravuje novú hru, ktorú Radošinci uvedú v septembri tohto roka. Táto hra je o svetovej sláve a o tom, kto zabaví komika. Hra sa volá „Sláva“.

Radošinské naivné divadlo vzniklo v šesťdesiatych rokoch 20. storočia. Prvá premiéra sa uskutočnila 25. decembra 1963 v Radošine. RND je autorským divadlom s originálnou poetikou, ktoré od počiatku až dodnes uvádza len hry autora Stanislava Štepku.

Veronika GrečnárováPridaj komentár