STOP žltým alebo IC vlakom?

Chvíľu áno, chvíľu nie. Regio Jet na Slovensku končil, no dnes už znásobuje svoje linky. Ide o koniec vojny súkromného susedného prepravcu so štátom alebo len jej ďalšie kolo?

Nedávno sa médiami rozšírila poplašná správa, že známy vlakový dopravca Regio Jet na Slovensku končí. Všetci zostali v pomykove, keďže ešte nedávno popri bezplatnom cestovaní študentov a dôchodcov (v rámci slovenských železníc ZSSK), boli žlté vlaky azda najvýhodnejším riešením. Riešením, ako sa čo možno najrýchlejšie, o čosi lacnejšie, ale zároveň pohodlnejšie a tichšie prepraviť z jedného konca republiky na druhý. Nemožno zabudnúť ani na tzv. „full service“ spojený s podávaním voňavej rannej kávy, trojdecovej fľaštičky minerálky, ako aj s výtlačkom čerstvých novín. Dalo by sa povedať, že práve desiatky titulkov šíriacich sa domácimi médiami cestujúcich zmiatli. Takže je potrebné uviesť veci na správnu mieru tak, ako sa v skutočnosti majú. Regio Jet končí ako končí. Nekončí. Ešte prednedávnom totiž s veľkou ceremóniou rušil prepravu na dôležitej trase z Bratislavy do Košíc. Od januára mal premávať už len na trasách Zvolen – Praha a Košice – Praha. Tým pádom by IC vlaky (od ZSSK) nahradili Regio Jet na dominantnej trase cez Slovensko. Prečo?

Slovenské železnice sa sťažovali na nevýhodné postavenie IC vlakov na našom trhu, keďže konkurencia z Čiech ich pravdupovediac vyradila na vedľajšiu koľaj. Necelé dva týždne tak mali Slováci ťažké srdcia na ministra dopravy Počiatka, pretože „nezakročil“ v imaginárnom spore slovenský vs. český (modernejší) prepravca. Práve naopak. Týmto gestom (že nič nespravil) poukázal na akési dominantné postavenie ZSSK, čím Čechov z hry „vyšachoval“. Ale všetko má svoje pre a proti a ako sa ľudovo hovorí, každá búrka raz prehrmí. A tak sa aj 4. december v rámci otázky odchodu Regio Jetu stal zlomovým dátumom. Minister napokon ustúpil a veľké haló okolo žltých vlakov utíchlo. Nakoniec totiž končia IC vlaky, žlté zostávajú a naopak zdvojnásobujú ponuku svojich služieb.

Je to ale koniec vojny, alebo len uvidíme, s akou novinkou prídu vlakoví prepravcovia nabudúce? Čo ak odídu obaja?

Lucia Melková

Foto: T2.sk/Anton KulanPridaj komentár