Stres sa dá zvládnuť

Koncom októbra sa konala prednáška v Poradenskom centre Katolíckej univerzity v Ružomberku na tému zvládanie stresu. Rozoberali sa techniky na zvládnutie stresových situácií i to, ako sa stresu vyhnúť.

stažený soubor

 

Stres je reakcia nášho organizmu. Podľa prednášajúceho Juraja Holdoša, môže stres vyvolať viacero faktorov ako strach, nedostatok času, nástup na školu či hanba. ,, Reakcie človeka, ktorý je v strese, môžu byť rôzne, lebo každý je iná osobnosť. Niekomu sa potia dlane, iný človek môže mať zrýchlené reakcie,“ Holdoš však dodáva, že navonok sa môžeme cítiť dobre, no stres je v podvedomí a ukáže sa vtedy, keď ho najmenej čakáme.

Zároveň radí ako efektívne stres zvládať. ,,Najlepšie ako predchádzať stresu je vedieť relaxovať, správne dýchať, čo znamená šesť nádychov a výdychov, alebo plávanie či iný šport, kde unavíte myseľ rovnako ako aj telo. Alebo sa zavrieť do pomyselnej bubliny a vypustiť všetko, čo nás ťaží, relaxovať pri dobrej hudbe“. Rovnako potvrdil aj to, že pri strese nám pomáha humor, no nie vysmievanie sa z iných. Podľa jeho slov vysmievanie môže priviesť do stresu iného jedinca. Nadškrtol aj tému alkohol a zvládanie stresu. ,, Niektorí veria tomu, že im hlavne alkohol pomôže zvládnuť stresové situácie čo je len mýtus, pretože alkohol viac ničí ako pomáha“.

,, Táto prednáška mi pomohla hlavne v tom, že som sa naučila nové spôsoby zvládania stresu, keďže pred skúškou veľmi stresujem a to sa potom odráža v celkovom dojme a aj v konečnom hodnotení,“ odpovedala Petra, študentka psychológie.

Na koniec odporučil trik, ktorý využíva väčšina športovcov. ,, Oni stres zvládajú tak, že si predstavujú celý zápas od začiatku až do konca. To ako vybehnú na trávnik, okolo ktorých súperov budú utekať, kedy strelia gól. Ale prenesme sa do štúdia. Skúste si aj vy predstaviť napríklad skúšku. To ako vojdete do triedy,  ťaháte otázku, ako odpovedáte…“ a dodáva ,, ešte efektívnejšie bude, ak si to predstavíte od konca. A začnete áčkom, ktoré ste dostali, potom si predstavíte, že si ešte len ťaháte otázku, a nakoniec to, ako vstupujete do triedy“.

Poradenské centrum KU v Ružomberku vzniklo v akademickom roku 2011/2012. Ponúka kariérové poradenstvo, psychologické poradenstvo, zabezpečuje a sprostredkúva sociálne i právne poradenstvo. Poradenské centrum je zároveň podporným pracoviskom pre študentov so špecifickýmipotrebami a pre rodičov s deťmi. Poradenské centrum tiež spolupracuje s Univerzitným pastoračným centrom J. Vojtaššáka.

 

 

Viktória GaľováPridaj komentár