Stretnutie nevidiacich recitátorov a autorov na Dňoch Mateja Hrebendu

Zrakovo postihnutí recitátori a autori sa po dvojročnej odmlke stretli na prehliadke pod názvom Dni Mateja Hrebendu. Zastúpenie mali opäť obe základné školy pre nevidiacich ale aj dospelí jednotlivci. Okrem prednesu poézie a prózy sa predstavili aj dve hlasové divadlá z Levoče. Recitátori sa hodnotili navzájom a mali možnosť zlepšiť svoje výkony počas tvorivej dielne zameranej na hlasové cvičenia.

Martin, 22. októbra – V priestoroch lekárskej fakulty sa konala prehliadka zrakovo postihnutých recitátorov a autorov. Organizovala ju Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Počas pätnásteho ročníka Dní Mateja Hrebendu sa predstavili recitátori poézie, prózy a hlasového divadla. Prehliadku tvorila aj autorská súťaž, do ktorej mohli autori posielať svoju poéziu, prózu, epigramy a aforizmy. Na tejto prehliadke sa zúčastnilo 29 účastníkov z celého Slovenska. Tento ročník bol rozšírený aj o rôzne semináre a hlasové cvičenia pre recitátorov.
Počas gala večera boli najlepší autori a recitátori ocenení a mohli sme počuť aj ich vystúpenia. Predstavili sa napríklad Michal Herceg, Iveta Zbranková a Dominika Ružičková. O kultúrnu vložku sa postaral spevák Maroš Bango.
Matej Hrebenda bol prvý kolportér českých a slovenských kníh. Pochádzal z Rimavskej Píli a v detstve prišiel o zrak. Pre jeho vzťah k literatúre je táto prehliadka recitátorov a autorov pomenovaná podľa neho.Pridaj komentár