Študent Peter: „Ľudia nechcú vidieť pravdu.“

Chlapec ako každý iný a predsa sa už v mladom vekom dokázal presadiť v rôznych oblastiach. Nadšený animátor, športovec telom a dušou a možno nádejný herec. Taký je devätnásťročný Peter Rusnák z bardejovského gymnázia. The Turning away je názov amatérskeho filmu, ktorý nakrútili maturanti tejto školy. Za pár mesiacov dokázal prilákal pozornosť slovenských médií a preslávil nielen Bardejov, ale aj Petra, ktorý stvárnil hlavnú úlohu. Rolu mladého a ťažko skúšaného chlapca.

Natáčanie študentských filmov je ojedinelé, najmä v dobe, keď mladí trávia svoj voľný čas inak. Čo viedlo vašu triedu k filmovej tvorbe?
Prvotným podnetom bolo natočiť štyri rôzne filmy, v rámci predmetu Umenie a kultúra. Každý z nich mal trvať približne desať minút. Nakoniec sme sa rozhodli spojiť to a vytvoriť len jednu snímku. Tak začal vznikať náš film The Turning away.

Odkiaľ ste čerpali hlavnú inšpiráciu potrebnú pri tvorbe?
Najdôležitejšou inšpiráciou bol predovšetkým obraz dnešného sveta a človeka. Typický postoj ľudí, že pred všetkým zatvárajú oči a nechcú vidieť pravdu. Tiež to, ako ľahko sa dá dostať na tú druhú, zlú stranu v živote. Emil Hankovský, režisér filmu, všetky tieto myšlienky nakoniec zakomponoval do scenára.

Spolužiaci ťa vybrali na stvárnenie hlavnej postavy. Aký bol, podľa teba, dôvod ich rozhodnutia?
Hlavné úlohy pripadli našej triede a keďže je hlavnou postavou chlapec, možností nebolo veľa. V triede sme len siedmi chlapci a ja jediný som už aj v minulosti mal skúseností s amatérskym herectvom a vystupovaním pred kamerou. Viac menej bolo isté, že príbeh chlapca stvárnim ja.

Tvojou úlohou bolo stvárniť chlapca, ktorý má problémy a v už mladom veku sa stal drogovým dílerom. Ako si vnímal fakt, že hráš postavu takého charakteru?
Myslím si, že všetci máme problémy, každý jeden z nás si nimi musí prejsť. Pre mňa však bolo najťažšie stotožniť sa s touto postavou celkovo, keďže mám úplne iný život ako ten, ktorý som mal stvárniť. Navyše, s úlohou drogového dílera som nemal žiadne skúsenosti. O to ťažšie to bolo vo filme presvedčivo zahrať.

 Natáčanie prebiehalo niekoľko mesiacov, dokonca aj počas letných prázdnin. Ako to prebiehalo?
Pri natáčaní sme si všetci užili množstvo zábavy a komických situácií. Naučili sme sa aj veľa nových vecí. Samozrejme, nebolo vždy všetko ľahké a to najmä počas prázdnin. Najťažšie bolo dať dokopy všetkých hercov v jednom termíne na jedno miesto, pretože boli odcestovaní po celom svete. O to všetko sa našťastie postaral náš učiteľ slovenčiny. Tiež bolo náročné natáčať počas vyučovania, pretože mnohí učitelia s nami už nemali trpezlivosť. Nakoniec sa to však podarilo.

Filmová premiéra sa konala v mestskom amfiteátri a zúčastnilo sa jej vyše päťsto ľudí. Čakal si takýto záujem?
Samozrejme, mal som určité očakávania. Vedel som, že sa príde na film pozrieť pár známych, rodina, priatelia, ale že sa zaplní celý amfiteáter, to som naozaj nečakal. Počas premietania som sa hlavne smial, pretože som sa na svoj herecký výkon nemohol pozerať. No, záverečný standing ovation ma milo prekvapil, bola to čerešnička na torte.

 Tvorba filmu zaujala aj média, čakal si takúto odozvu?
Tak to určite nie. Keď som sa dozvedel, že médiá si všimli náš výtvor nechcel som tomu ani veriť. Dokonca ani v momente, keď nám učiteľ oznámil, že o nás jedna televízia príde nakrútiť reportáž. Cítil som sa poriadne zmätený, ale aj poctený.

 Je možnosť pozrieť si The Turning away aj na internete?
Áno, momentálne je film dostupný na jednej z internetových stránok. Stačí či vyhľadať The Turning away (Odvracanie) a môžete sa zasmiať na našich hereckých výkonoch, ale možno sa aj zamyslieť nad tým všetkým.

Mária GajdárováPridaj komentár