Študent FF KU Adam Prikler : Čas v sne ide rovnako rýchlo ako v realite

Študent PF KU (Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku). Adam Prikler v spolupráci s UPaC na KU pre študentov pripravil workshop. Vysvetľoval čo sú lucidné sny (jasné snívanie) a aký prínos pre človeka majú.

     „Predstavte si, čo môžete robiť v sne.“  Týmito slovami otvoril Adam Prikler svoju prednášku o vedomom snívaní.  Podľa jeho slov a výskumov, ktoré robil experimentátor v oblasti snov Stephen LaBerge,  sa celý spánok delí na dva typy: REM a non-REM. Počas non-REM (non-rapid eye movement) spánku sny nevznikajú. NREM (rapid eye movement) fáza spánku je charakteristická rýchlym pohybom očí. Počas tejto fázy naopak sny vznikajú.

„Čas v sne ide rovnako rýchlo ako v realite,“ vysvetlil. Ako povedal, tomuto tvrdeniu sa venoval LaBerge, ktorý napokon dokázal aj jeho pravosť.

Prikler ďalej hovorí, že sen si pamätáme najlepšie vtedy, keď sa zobudíme počas REM spánku. Podľa neho sa v spánku dá aj učiť. „Ide o to, že to, čo človek robí v skutočnosti, robí aj v sne,“ dodal.

Lucidné sny si vieme vyvolať mnohými spôsobmi. Najznámejší z nich je mnemotechnické vyvolávanie vedomého sna. Ide o určenie zámeru počas zaspávania, ktorý slúži na rozpoznanie, či ide o sen alebo realitu. Podľa vopred určeného znamenia to ľahko zistíme. Túto techniku vyvinul Stephen LaBerge a bola podrobne popísaná v jeho knihe Exploring the World of Lucid Dreaming.

„Táto prednáška mi dala naozaj veľa, keďže aj moja SOČ (stredoškolská odborná činnosť)  bola o snoch,“ vyjadrila sa študentka FF KU.

Adam Prikler je študentom FFKU. Na tému lucidné sny robil aj SOČ a absolvoval psychologickú súťaž.

Alžbeta Ladňáková 

foto: http://diva.aktuality.sk/clanok/26394/vykladanie-snov-cast-1/



2 komentáre

Pridaj komentár