Študenti a vyučujúci môžu absolvovať pobyty už aj na ukrajinskej a gruzínskej univerzite

Katolícka univerzita v Ružomberku získala grant, vďaka ktorému môžu učitelia a študenti absolvovať výmenné pobyty na univerzitách v Ľvove a v Tbilisi.

Partnerstvo Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) s Katolíckou univerzitou v ukrajinskom Ľvove a Ilia State University v gruzínskom Tbilisi odsúhlasila Národná agentúra programu Erasmus+ (SAAIC) v auguste 2016. Univerzite schválila finančný príspevok vo výške 45-tisíc eur na obdobie dvoch rokov.

„Národná agentúra nám pridelila devätnásť miest. Pre univerzitu v Ľvove dvanásť a pre univerzitu v Tbilisi sedem miest. Do Tbilisi však budú môcť vycestovať len vyučujúci, to znamená, že študenti tam zatiaľ nepôjdu,“ vysvetlil prorektor pre zahraničné vzťahy František Trstenský. Spolupráca sa týka odborov filozofia, psychológia, žurnalistika, história, politológia a teológia.

„Erasmus je výbornou príležitosťou pre študentov. Ponúka množstvo zážitkov, vedomostí a hlavne zdokonalenie sa v cudzom jazyku. Jediné, čo by som zmenil, je zjednodušenie administratívy pri vybavovaní pobytov,“ uviedol študent psychológie Pavel Rusko.

Katolícka univerzita v rámci projektu, do ktorého spadajú aj krajiny ako Bielorusko, Moldavsko, Arménsko či Azerbajdžan, hľadala partnerov, s ktorými si mali vzájomne čo ponúknuť. Prorektor Trstenský dodal, že v budúcnosti by sa potešil aj spolupráci s balkánskymi krajinami, ale aj s Izraelom či Pakistanom. „Ak by bola takáto možnosť, určite by sme o ňu prejavili záujem. Samozrejme, neviem, či by si naši študenti trúfli odísť do týchto krajín,“ uviedol Trstenský.

Michaela Belkoťáková

Foto – Juraj TichýPridaj komentár