Študenti darovali krv

Univerzitné pastoračné centrum Jána Vojtaššáka v Ružomberku (UPaC) zorganizovalo kvapku krvi už druhýkrát v tomto roku.

Študenti Katolíckej univerzity (KU) sa v utorok 3. decembra rozhodli darovať krv z vlastnej iniciatívy. Do UPaC prichádzali v ranných hodinách a pripravovali sa na odber krvi. „Myslím, že KU je dobrým priestorom na odber krvi. Študenti sú ochotní pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú,“ povedal duchovný otec Róbert.

Na odber prišlo 72 študentov. Mobilná transfúzna služba z Martina odobrala krv 59 darcom. Ostatným študentov nebola odobratá krv z dôvodu zdravotných problémov. Každému darcovi bolo poskytnuté občerstvenie a malá pozornosť sladkých dobrôt.

„Darovať krv som chcela už v osemnástich rokoch, no až teraz sa mi to konečne podarilo. Po odbere som sa cítila dobre a nemala som pocit že som slabá. Počet darcov ma veľmi potešil a prekvapil. Bolo vidieť, že študentom KU záleží na záchrane ľudských životov,“ povedala študentka KU Mária Tomášová.

Odber krvi trval 5 až 15 minút počas ktorých darca daroval 450 ml krvi. Vyšetrenie darcu na odbere je podobné, ako na transfúziologickom pracovisku. Trvá kratšie, vyšetruje sa hemoglobín z kapilárnej krvi (z prsta), orientačne krvná skupina a vyplňuje sa dotazník darcu.

Potreba krvi je veľká. Krv vo všetkých svojich funkciách nie je umelo nahraditeľná a len človek môže pomôcť, tým že daruje krv.

Autor: Michaela BelkoťákováPridaj komentár