Študenti darovali svoju „kvapku krvi“

Do Univerzitného pastoračného centra Jána Vojtašáka (UPaC) sa o svoju krv prišlo podeliť viac ako 50 študentov a pedagógov.

Darovať svoju krv mohli študenti a pedagógovia 3. decembra v kampani Adventná kvapka krvi 2013. Táto kampaň bola organizovaná Univerzitným pastoračným centrom Jána Vojtašáka (UPaC) na čele s don Jozefom Žvandom v spolupráci s Národnou transfúznou stanicou v Martine.

Podľa portálu refresher.sk, kkrvtorý v júni zverejnil rebríček najvzácnejších tekutín sveta, je krv na desiatok mieste.

„Krv darujem od osemnástich rokov a mojou hlavnou motiváciou bolo to, že moja maminka, keď bola vo vážnom zdravotnom stave, prežila hlavne vďaka tomu, že jej darovali krv,“ uviedol držiteľ Jánskeho plakety Jozef Žvanda.

Stránka Národnej transfúznej stanice Slovenskej republiky (NTSSR) uvádza, že interval darovania krvi je pre mužov každé tri mesiace, pre ženy je to každý štvrtý mesiac. Odber trvá približne 5 – 15 minút. Počas neho darca daruje 450 ml krvi. Tá sa ďalej spracuje a je rozdeľovaná na jednotlivé zložky, ako sú červené krvinky, plazma a krvné doštičky.

„Darovať krv som chcela už v minulosti a kampaň v škole bola pre mňa super príležitosť. Považujem to za dobrý skutok. Mne až tak chýbať nebude a viem, že niekomu môže zachrániť život,“ povedala darkyňa krvi, Dominika.

Podľa stránky NTSSR je potreba krvi veľká. Uvádza, že len na Slovensku sa ročne spotrebuje 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek. Jej spotrebiteľmi sú najmä ľudia podstupujúci operácie, obete nehôd, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenie alebo ochorenie krvných buniek.

 

Mária Badačová

foto: info.skPridaj komentár