Študenti diskutovali o živote na Luníku IX

Univerzitné pastoračné centrum (UPaC) organizovalo diskusný podvečer na tému Luník IX. Študenti sa mohli dozvedieť viac o živote tamojšej rómskej populácie, ale aj o ich vzťahu k viere.

Ružomberok 21. októbra – Na tému prišla prednášať študentka Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) Lenka Košová. Tá absolvovala ročnú misiu na Luníku IX. Tamojší život priblížila aj prostredníctvom prezentovaných fotiek.

„Ísť konkrétne tam na misiu nebolo moje rozhodnutie. Bolo to poslanie, za ktorým som sa rozhodla ísť. Zaujal ma rómsky temperament a ich kultúra. Snažili sme sa im ukázať vieru, hodnoty a to, že sa dajú plniť svoje sny, “ hovorí o svojich skúsenostiach Lenka Košová.

Podľa Košovej slov sú Rómovia temperamentní a srdeční. „Vedia prijímať, chcú prijímať, aleje potrebné si uvedomiť, čo im chceme dať. Keď im dáme pravé hodnoty, ako napríklad lásku a pozornosť, vedia to opätovať,“ vysvetlila Košová.

Zámerom prednášky bolo aj priblížiť misie na Slovensku, nie len v zahraničí. „Chcela som ísť do Afriky, no potom som si povedala, že na misiu idem slúžiť ľuďom, nie spoznať krajinu. Uvedomila som si, že je jedno, či im budem slúžiť v Afrike, alebo tu na Luníku IX,“ povedala na prednáške Košová.

Študenti sa o túto tému zaujímali a tiež kládli rôzne otázky.

„Prekvapilo ma, ako poukázala na to, že Rómovia nie sú až takí zlí, ako sú vykresľovaní v médiách. Pracovala som ako dobrovoľníčka v neziskovej organizácii, kde som sa o takéto deti starala. Dvakrát som robila aj anjela na Mikuláša deťom, ktoré bývali v rómskej osade. Tam som videla aj ich život, aké to tam naozaj je,“ prezradila svoje skúsenosti Veronika.

V roku 2008 prišli na Luník IX prví saleziáni. Neskôr sa rozhodli vytvoriť misijný tím, ktorí dnes pozostáva zo Saleziánov dona Bosca, sestier saleziánok a dobrovoľníkov.

Zuzana RojíkováPridaj komentár