Študenti Ekonomickej univerzity riešili problémy trápiace svet

Na siedmy ročník modelovej konferencie prišlo množstvo ľudí – odborníkov aj laikov – ktorých zaujíma riešenie aktuálnych svetových otázok. Nediskutovalo sa len o ekonomických témach, ale aj o hľadaní mieru či energetike.

BRATISLAVA, 27. marca 2014 – Na pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave sa uskutočnila modelová konferencia, organizovaná študentmi fakulty medzinárodných vzťahov. Okrem akademickej obce sa jej však mohla zúčastniť aj široká verejnosť.

Konferencia bola rozdelená do dvoch sekcií, v ktorých sa riešili vybrané aktuálne problémy trápiace svet. Konkrétne išlo o ekonomické aspekty rozdelenia Arktídy pod názvom Zdroje energie v Arktíde – Vedenie globálnej energetickej bezpečnosti, v ktorej moderátor s hosťami riešili najmä zachovanie nerastného bohatstva a pôvodného obyvateľstva spolu s ich zvykmi a tradíciami ale aj ochranu okolitej fauny a flóry.

V druhej sa diskutovalo o politických dôsledkoch krízy v Sýrii pomenovanej ako Sýrske povstania a občianska vojna – hľadanie mierového riešenia. Tento konflikt považovali odborníci za spor medzi Izraelom a zvyškom sveta a nie len medzi východom a západom.

Na diskusie a ponúknutie riešení boli študentmi pozvaní odborníci v daných oblastiach, medzi ktorými nechýbali americký veľvyslanec Theodore Sedgvick, nórska veľvyslankyňa Inga Magistad, egyptský veľvyslanec Ihab Ahmed Talaat Nasr, profesori, analytici, výskumníci či sociológovia. Po prednáškach a recepcii sa konala tlačová konferencia, na ktorej už organizátori riešili modelovú konferenciu ako komplex s jej úspechmi, ale aj problémami, ktoré sa počas prípravy vyskytli.

K samotnej konferencii sa vyjadrila aj členka organizačného tímu, Nina Galanská: „Tohtoročnú modelovú konferenciu hodnotím veľmi pozitívne a teda predpokladám, že bude aj ôsmy ročník. Do budúcna by sme ale chceli poskytovať aj tréningové kurzy a simulácie rokovaní.“

„Modelová konferencia mi pomohla utvoriť si obraz o tom, ako to vyzerá na skutočnej konferencii. Rozhodne dnešok považujem za veľmi dobrú novú skúsenosť. Som vďačná, že som dostala príležitosť zúčastniť sa jej a ak bude možnosť a aj čas, rada by som prišla aj o rok,“ povedala o konferencii účastníčka spomedzi žurnalistov, Ľudmila.

Študenti piateho ročníka, ktorí riešia aktuálne problémy v rámci summitu fiktívnej mimovládnej organizácie s názvom Fórum pre 21. storočie oficiálne ukončili tento dvojsemestrálny projekt modelovou konferenciou.

Foto: https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t1.0-9/10155586_735683566476675_1206315089_n.jpg



Pridaj komentár