Študenti mohli spoznávať kultúru kraja zadarmo

Žilina/Dolný Kubín– V Deň boja za slobodu a demokraciu si pre študentov stredných a vysokých škôl pripravil Žilinský samosprávny kraj jedinečný program s názvom Deň študentstva v kultúre. Študenti tak mali vstup do vybraných múzeí, expozícií a galérií úplne zadarmo. Cieľom projektu bolo priblížiť mladým ľuďom dôležité osobnosti, historické a kultúrne pamiatky Žilinského kraja.

„Je to ďalšia z radu našich aktivít, ktorými sa snažíme priblížiť kompetencie krajskej samosprávy v kultúre mladým ľuďom. Chceme im predstaviť dôležité historické a kultúrne pamiatky na území kraja, osobnosti, ktoré sa o ich rozvoj pričinili. Chceme apelovať na aktuálne umenie pulzujúce v regiónoch Kysúc, Oravy, Liptova, Horného Považia a Turca,“ poznamenala hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Zuzana Muchová.

Študenti mohli v tento deň bezplatne navštíviť Oravské múzeum P.O.Hviezdoslava, Kysucké, Liptovské, Považské múzeum a Kysuckú galériu.

„Navštívil som v tento deň Oravský hrad, ktorý ma vždy očarí svojou históriou, krásou a majestátnosťou. Máme jeden z najkrajších hradov na Slovensku, no mladých ľudí to moc nezaujíma,“ odpovedal na otázku študent z Dolného Kubína

Podľa riaditeľky Oravského múzea Márie Jagnešákovej navštívilo v tento deň Oravské múzeum spolu 270 študentov. Najväčší záujem bol o Oravský hrad a Literárne múzeum v Dolnom Kubíne. Návštevnosť v tento deň bola vyššia ako po iné dni mimo sezóny.

„Je veľmi dôležité, aby dnešní mladí ľudia vedeli, z akého kultúrneho prostredia pochádzajú a čo všetko ovplyvňovalo ich predkov. Jedným zo spôsobov, ako si toto poznanie ozrejmiť, sú aj návštevy našich kultúrnych zariadení. Veríme, že takáto akcia nájde svoje miesto i v budúcnosti a priláka do múzeí nových návštevníkov z radov študujúcej mládeže, “ povedala M.Jagnešáková.

Žilinský samosprávny kraj má ešte v tomto roku pripravené ďalšie kultúrne podujatia a aktivity, ktorými chce osloviť najmä študentov.

„Najbližšou aktivitou je súťaž s názvom Dobré správy samosprávy, ktorá pre vás mnohé spraví.  Súťaž sa uskutoční na konci novembra  a stredoškolskí študenti v nej súťažia o zaujímavé ceny s prezentáciami na rôzne témy o Žilinskom kraji,“ dodala na záver Z.MuchováPridaj komentár