Študenti nesúhlasia s bezplatnými vlakmi

Na internete podporilo zrušenie bezplatného cestovania vlakmi už  približne 22 000 ľudí. Paradoxom je, že sa búria práve študenti. Mladí ľudia vychádzajú do ulíc a zbierajú ďalšie podpisy aj priamo na železničných staniciach.

 Za celou akciou proti bezplatným vlakom stojí občianske združenie Nová generácia (NG). Ide o bývalú organizáciu SDKÚ. Veľkú časť ich členov tvoria študenti. Organizátorom petície je predseda NG Tomáš Smutný. „Po obrovskej podpore na internete sme sa rozhodli odštartovať aj písomnú petíciu,“ uviedol. Podľa Smutného ide len o nezodpovednosť a populizmus. Organizácia očakáva podporu aj vo všetkých mestách na Slovensku, kde zbierajú ďalšie podpisy.

„Pravdepodobne ide len o politickú aktivitu pred komunálnymi voľbami. Táto téma je pre mladých politikov atraktívna,“ povedal hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Martin Kóňa pre TASR na Smutného vyjadrenia:  Kóňa uviedol, že študenti a dôchodcovia sa nemusia obávať, bezplatné cestovanie určite nie je ohrozené aktivitou NG.

Študenti sa v názoroch rozchádzajú. V krátkom prieskume súhlasila tretina z dvadsiatich náhodne vybraných študentov. Alexander, ktorý cestuje vlakom z Oravy do Žiliny, povedal: „Ide len o volebný ťah premiéra Fica, ktorý zaplatíme my všetci. Oklame chudobných a hlúpych ľudí.“ Privítal by v školách viac praxe ako bezplatné cestovanie: „Kým vyjdem zo školy chcem mať absolvovanú prax a nie pomôcť zadlžiť štát.“  Kristína sa teší, cestuje z Ružomberka do Námestova každý týždeň: „Vysoká škola ma stojí nemalé finančné prostriedky a preto využijem túto možnosť. Privítala by som však výraznejšie nižšiu cenu ako bezplatný lístok.“

Jana tiež študuje v Ružomberku a býva na dedine v Banskobystrickom kraji: „Neviem to teraz zhodnotiť, vyskúšať sa to podľa mňa oplatí. Obavám sa však komplikácií a preplnených, starých vozňov. Koniec koncov to zaplatia aj moji rodičia.“

Preukazy na bezplatné cestovanie si vybavilo približne 85 – tisíc ľudí a denne pribúdajú ďalšie tisícky. Cestovanie zadarmo sa spustí 17.novembra a platí pre študentov a dôchodcov. Nulové lístky budú len na vlaky druhej triedy Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a tiež spoločnosti RegioJet na trase medzi Bratislavou a Komárnom. Výnimkou sú InterCity (IC) vlaky, ktorých sa toto netýka.

 

Ilustračné foto.

Autor: Ľuboš Pilc, Pravda

 

Martina JurdíkováPridaj komentár