Študenti otvorene diskutovali o extrémizme

V prvý májový týždeň sa na Katolíckej univerzite v Ružomberku konala diskusia na tému Extrémizmus okolo nás. Hlavnými hosťami, ktorí viedli diskusiu boli vysokoškolská pedagogička Viera Žúborová a herec Divadla Nová scéna Róbert Halák.

Po parlamentných voľbách 2016 je na Slovensku pojem extrémizmus čoraz častejšie skloňovaný v rámci politických, spoločenských či ekonomických otázok. Podľa organizátorov stretnutia je téma aktuálna, pretože v súčasnej dobe tento problém prekvitá. Práve to bolo hlavným dôvodom zorganizovania vysokoškolských diskusií v piatich mestách na Slovensku.

,,Najväčším problémom je skutočnosť, že pojem extrémizmus nie je v našom zákone definovaný,“ vyjadrila sa Viera Žúborová, ktorá je vedúcou Katedry politológie a európskych štúdií na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Podľa nej rastie vo verejnosti podpora myšlienok takéhoto neštandardného správania či dokonca ideológie najmä kvôli nevedomosti ľudí.

Keďže sa diskusie zúčastnil aj herec Róbert Halák, otvorene hovorili aj o tom, ako extrémizmus zasiahol i túto oblasť kultúry. ,,Pre mňa ako herca sú takéto zásahy nepredstaviteľné,“ reagoval Halák na nedávne zrušenie divadelného predstavenia Kováči v Brezne. Na stretnutí zúčastnení debatovali o zrode extrémizmu na Slovensku, kde sa vzal a odkiaľ pramení. Obe strany sa následne podelili aj so svojimi vlastnými skúsenosťami s extrémizmom.

Diskusie s vysokoškolskými študentmi organizuje Študentská rada vysokých škôl SR, v rámci projektu Štruktúrovaný dialóg s mládežou. Štruktúrovaný dialóg je prostriedok politického a občianskeho vzdelávania mladých ľudí a slúži na mapovanie názorov a záujmov mladej generácie.

 

Michaela Šušová

Foto: T2.sk/Anton KulanPridaj komentár