Študenti pomáhali darovaním krvi

DSC_2026

V utorok 3.decembra sa v Univerzitnom pastoračnom centre Jána Vojtaššáka (UPaC) konala Adventná kvapka krvi, na ktorej svojou krvou pomohlo  takmer šesťdesiat študentov Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU).

Pred odberom krvi darca musí vyplniť osobný dotazník, potom ho vyšetrí lekár. Na to, ako prebieha samotný odber odpovedala zdravotná sestra Národnej transfúznej služby v Martine Judita Bartošová: „V prvom rade sa darca posadí na lôžko, overíme jeho totožnosť, podľa dokumentov, s ktorými príde z evidencie darcov, vydenzifikujeme mu miesto vpichu a následne sa prevedie samotný odber.“ Ďalej uviedla, že darca by nemal požívať alkoholické nápoje, fajčiť, nemal by mať známky infekcie, ani užívať žiadnu liečbu. Ženy v období menštruácie by takisto nemali darovať krv.

Organizátor Jozef Žvanda je pravidelným darcom krvi a držiteľom Jánskeho plakety. Dvakrát do roka organizuje v UPaC akciu, na ktorej vyzýva študentov k takejto pomoci. „V zimnom semestri ju smerujeme na adventné obdobie, v letnom na pôstne obdobie,“ povedal Žvanda. V Ružomberku je možnosť taktiež  navštíviť hematologickú stanicu a darovať túto vzácnu tekutinu.

Študenti, ktorí sa zúčastnili tejto akcie boli motivovaní hlavne tým, že môžu pomôcť iným. Alebo ako sa vyjadril jeden zo zúčastnených: „Niektorí prišli len tak, bez motivácie.“

Jánskeho plaketa je ocenenie odovzdávané darcom krvi. Ocenenie je pomenované po českom lekárovi a objaviteľovi štvrtej krvnej skupiny, Jánovi Jánskom. Organizácia Červený kríž ho udeľuje na Slovensku a v Česku.

autor:Ján Zošák

 foto:Martin Buzna

 

 Comments are closed here.