Študenti s postihnutím majú k dispozícii špeciálnu študovňu

Začiatkom marca rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) Jozef Jarab slávnostne otvoril Špeciálnu študovňu Poradenského centra.

Študenti so špecifickými potrebami majú k dispozícii asistenčné technológie, ktoré im uľahčia štúdium na univerzite. Potrebu zriadenia špeciálnej študovne ukázala dlhodobá práca koordinátorov poradenského centra, ktorí sa často stretávali s hendikepovanými študentmi. Miestnosť obsahuje dve počítačové stanice. Jedna je určená pre študentov zo zrakovým postihnutím, druhá je pre telesne postihnutých. Svoje miesto si tu nájdu aj študenti s poruchami učenia. K dispozícii majú špeciálny program, ktorí dokáže napomôcť pri oprave textu. Študentom pri práci so zariadeniami pomáhajú asistenti. „Okrem toho, že sama mám isté postihnutie v študovni aj vypomáham, čiže robím asistenta ľudom, ktorí nemajú skúsenosti s týmito pomôckami,“ vyjadrila sa Ivana Potočárová, študentka KU so zrakovým postihnutím. V plne vybavenej miestnosti môžeme nájsť hovoriaci skener, diktovací softvér, elektronické lupy, špeciálne klávesnice a iné pomôcky. „Hovoriaci skener ihneď po naskenovaní strany nahlas prečíta text. Druhý skener uloží nevidiacemu cez OCR program dokument do textovej podoby, aby ho mal prístupný na čítanie,“ vysvetlila koordinátorka Poradenského centra Katarína Markovičová .

Výhodou študovne je aj jej umiestnenie, keďže sa nachádza v budove Univerzitnej knižnice KU. Študenti si tak môžu zo sebou priniesť prezenčnú literatúru, ktorú im poskytne knižnica.

So študovňou som veľmi spokojná. Všetky zariadenia sa dajú prispôsobiť či už môjmu postihnutiu alebo aj študentom, ktorý majú horší zdravotný problém, napríklad nevidiaci študenti, ale aj paralizovaní, napríklad po mozgovej príhode,“ dodala Ivana Potočárová.

Náklady na zariadenie miestnosti poskytlo ministerstvo školstva v hodnote 67 000 eur.

Autor: Barbora Ivanová

20160310_114823 20160310_114715 20160310_114726 20160310_114735 20160310_114810

Foto: autorPridaj komentár