Študenti sa obávajú preplnených vlakov

Pre študentov a dôchodcov vláda pripravila zmeny, vďaka ktorým môžu ušetriť v podobe bezplatného cestovania. Vlaky sú už teraz dosť preplnené – najmä v nedele a piatky. Od novembra sa táto situácia ešte môže zhoršiť. Všetci cestujúci sa zrejme do vlakov nezmestia.

Na bezplatné cestovanie budú mať nárok tí cestujúci, ktorí sa od 27. októbra zaregistrujú na železničných staniciach alebo cez internet a získajú preukaz. Študentka Júlia opísala postup vydávania preukazu: „Na registráciu som potrebovala občiansky preukaz a preukaz študenta – ISIC. Pracovníčka ma zaregistrovala do systému a na počkanie mi preukaz vydala.“

„Novým preukazom sa budú študenti musieť preukázať po marci 2015, dovtedy sa stačí preukázať študentskou čipovou kartou a mať lístok s nulovou hodnotou,“ povedala riaditeľka odboru ZSSK Jana Morháčová. Lístok si budú musieť kúpiť aj ľudia, ktorí majú preukaz .Zaplatia len v prípade, ak chcú miestenku. Študent Filip cestuje do školy z Oravy do Žiliny: ,,Využívam len vlaky, je to pohodlnejšie, ale obávam sa, že už dlho nebude. Myslím si, že vo vozňoch bude tesno.“

Nulové lístky budú len na vlaky druhej triedy Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a tiež spoločnosti RegioJet na trase medzi Bratislavou a Komárnom. Vláda plánuje posilniť spoje na niektorých úsekoch. Od 14. decembra tohto roku by malo jazdiť o 103 vlakov viac. Výnimkou sú InterCity (IC) vlaky, ktorých sa toto netýka.

Podľa vlády štát za túto zmenu na železniciach zaplatí 13 miliónov eur. Niektorí predajcovia sa dostanú do strát. Lístky s nulovou hodnotou nepokryjú náklady na prevádzku. Autobusoví prepravcovia očakávajú až osempercentný pokles, vďaka čomu im môžu tržby poklesnúť o takmer 16 miliónov eur. Ako vláda a železnice vyriešia tieto problémy a kto zaplatí straty, zatiaľ nie je známe.

Foto: Autor: Robert Hüttner, Pravda

Martina JurdíkováPridaj komentár