Študenti venovali pozornosť tvorbe poézie

K študentom žurnalistiky Katolíckej univerzity (KU) v Ružomberku zavítal známy prozaik a básnik Juraj Kuniak.

 Hodinu literárnej kritiky nahradil Juraj Kuniak tvorbou poézie. Slovenský prozaik, básnik a riaditeľ vydavateľstva Skalná ruža prednášal o svojom súčasnom živote, ale porozprával aj o spomienkach, ktoré sa stali dôvodom jeho tvorby. „ Prvým impulzom, pre ktorý som sa rozhodol tvoriť básne bola láska k dievčaťu v maturitnom ročníku. Táto báseň bola zároveň aj mojou prvou, ktorá vyšla v školskom časopise,“ zaspomínal Juraj Kuniak.

V prednáške spomenul aj mnohé situácie, ktoré spracoval knižne, napríklad esej s názvom Odviatím vetra som sa dostal domov. „Táto tvorba je charakteristikou mojej nepokojnej duše. Na jednej strane hovorí o tom že som mal rád miesta mojich predkov, na druhej strane som túžil po diaľkach,“ dodal Juraj Kuniak. Pre nepokojnú dušu sa rozhodol precestovať celý svet, no až v Austrálii zistil, ako veľmi mu chýba domov, o ktorom je táto básnická tvorba.

„Básne od Juraja Kuniaka ma presvedčili o tom, že poézia nie je nudná. Dozvedela som sa aj to, že každý básnik, prozaik musí mať impulz, ktorí ho posunie k tomu, aby začal tvoriť niečo tak neskutočné,“ dodala študentka Janka.

Juraj Kuniak sa narodil v roku 1955 v Košiciach. V roku 1990 založil vydavateľstvo Skalná ruža, ktoré bolo jeho snom už od detstva. V súčasnosti pôsobí ako básnik, prozaik, prekladateľ a vydavateľ.

Autor: Michaela BelkoťákováPridaj komentár