Študentov referendum sklamalo

Aliancia za rodinu (AZR), ktorá iniciovala referendum zozbieraním 400 000 podpisov, neuspela. Referendu je neúspešne.

Ružomberok. Referendum, ktoré výrazne otriaslo Slovensko, skončilo. V poradí už ôsme verejne hlasovanie skončilo neúspešne. Hlasovacie lístky vyplnilo iba 21 percent oprávnených voličov. Pred, počas, aj po referende sa z každého kúta Slovenska, ale aj sveta ozývali pozitívne, ale aj negatívne ohlasy. Téma, o ktorej diskutuje celá krajina. Pýtali sme, čo si o referende myslia študenti Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU), ktorých názory sa rozchádzali.
„Som trochu sklamaný. Zaskočený. Čakal som vyššiu účasť, ale už pred hlasovaním sa informovalo, že väčšina voličov k volebným urnám nepríde,“ povedal študent filozofie František Bartek, ktorý referendum podporoval. Veľké sklamanie bolo hlavne z účasti v hlasovaní: „Ukázalo sa, že na Slovensku je iba necelý milión uvedomelých ľudí,“ konštatoval. František je Trenčiansky rodák. V rodnom kraji pomáhal s propagáciou referenda. Priznal, že roznášal letáky, modlil sa a mobilizoval voličov na sociálnej sieti.
Ale študenti referendum, tiež odsudzovali. Eva Kudjaková, externá študentka sociálnej práce, ktorá pracuje v odbore dva roky vníma referendum skepticky. „Podľa mňa je toto verejné hlasovanie úplne nezmyselné. Odhliadnuc od toho, že sa do neho vrazilo nezmyselné množstvo peňazí, nedávalo žiadnu logiku,“ objasnila sociálna pracovníčka. Peniaze sa podľa nej mohli použiť inak. V sociálnom systéme máme veľké nedostatky, ktoré sme mohli čiastočne odstraňovať aj peniazmi, ktoré sa použili na referendum. „Nechápem, ako niekto môže rozhodovať o druhých, ba dokonca o ľudských právach,“ rozčuľovala sa externá študentka. Neskrývala radosť, keď videla oficiálne výsledky a iba 21 percentnú účasť. „Slovensko ukázalo, že je vyspela a moderná krajina,“ dodala.

Najviac hlasov odovzdali Oravci
Orava ukázala svoju konzervatívnu tvár. Referenda sa zúčastni viac ako 50 percent voličov. Z výsledku môžeme označiť Oravu za centrum kresťanstva na Slovensku. „Ukázali sme Slovensku, že nám na otázkach rodiny záleží,“ povedala študentka Strednej odbornej školy v Námestove, Gabriela Krivanková. Mala oravská dedina Beňadovo zaznamenal dokonca 80 percentnú účasť, za ktorú im AZR uvarí guláš.

Protistrany sa vyjadrili po referende
„Ďakujeme tisícom dobrovoľníkov, státisícom hlasujúcich občanov, ktorí nepodľahli obrovskej antikampani, akú Slovensko nepamätá,“ zverejnila AZR po nevydarenom referende.
„Je dobre dobre. My volíme kávu,“ objavilo sa po referende na facebookovej stránke Iniciatívna Inakosť – LGBT Slovakia.

Referendum, ktoré sa uskutočnilo 7. februára obsahovalo tri otázky:
1. Súhlasíte s tým, aby sa manželstvo nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem záväzku medzi jedným mužom a jednou ženou? ÁNO/NIE
2. Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcie) detí a ich následná výchova? ÁNO/NIE
3. Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania? ÁNO/NIE

Marcel VargončíkPridaj komentár