Štúrovo pero: Časopis Zumag skončil druhý

Študentský časopis Zumag sa zúčastnil súťaže Štúrovo pero. Univerzitný časopis Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity (FFKU) v Ružomberku sapo troch rokoch opäť umiestnil v najlepšej trojke.

Ružomberok. Univerzitný časopis Zumag je druhým najlepším vysokoškolským časopisom na Slovensku. Šéfredaktorku Nikolu Kokiovú potešilo, že sa Zumag po dlhých rokoch umiestnil.Počas môjho „šéfovania“ som si prioritne určila za cieľ, aby si časopis našiel svoju tvár. Druhé miesto je pre nás zlaté a my to považujeme za obrovský úspech,“ objasnila šéfredaktorka časopisu Zumag.

Zumag pracuje v skromných podmienkach

Školský časopis FFKU bol pochválený za rozhovory, obsahovú stránku časopisu a grafickú podobu. Podľa šéfredaktorky Nikoly Kokiovej doplatili na tlač, ktorú si študenti zabezpečujú sami, čím sa nemohli víťazným časopisom vyrovnať. „Keby sme mali sponzorov, tak som presvedčená, že skončíme prví.“

Šéfredaktorka si posťažovala, že časopisu chýbajú finančné prostriedky. Časopisy, ktoré skončili na prvom mieste, majú sponzorov, profesionálnych fotografov, viacerých grafikov, peniaze a kvalitnú tlač, čo podľa Kokiovej chýbalo Zumagu. Máme síce vlastné tlačiarne, ktoré občas štrajkujú a vyžadujú servis, ale k profesionálnej tlači sa nepribližujú,“ a zároveň dodala: „Od prvého písmenka po viazanie si všetko robíme sami.“

Katedru žurnalistiky úspech oceňuje

Podľa člena katedry žrnalistiky Imricha Gazdu je potrebné úspech školského časopisu oceniť, pretože Zumag sa naposledy umiestnil v roku 2012. Vtedy skončili na treťom mieste. „Konečne návrat na popredné priečky,“ potešil sa Gazda.

„Úspech je znakom, že sú tu talentovaní ľudia, ktorí robia kvalitný časopis.“ NakoniecGazda dodal, že budú ďalej pracovať na tom, aby odstránili nedostatky a na budúci rok vyhrali.

Študent žurnalistiky Tomáš Kotlárik vníma úspech Zumagu pozitívne. „Skončili na druhom mieste spomedzi zúčastnených vysokých škôl, čo je výborný úspech. Ľudia, ktorí pracujú na Zumagu si zaslúžia pochvalu,“ povedal študent žurnalistiky, ktorý zároveň verí, že budú v školskom časopise naďalej pracovať, aby uspeli aj o rok.

Počas uplynulého víkendu sa vo Zvolene konal 20. ročníktúrovho pera – novinárska súťaž. Konečné vyhodnotenie súťaže sa konalo za prítomností viacerých významných osobností. Úspešní študenti získali diplom a finančnú odmenu. Cenu za prvé miesto získal časopis Atteliér, časopis Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave a tiež magazín Paneurópskej vysokej školy v Bratislave Like.

Marcel VargončíkPridaj komentár