Svadba dvanásťročnej They – naozaj zastaví svadby maloletých?

Prekliknutie sa na blog Theas Bryllup mohlo byť pre citlivejšie povahy šokom. Dvanásťročná Thea na ňom totiž  pranierovala svoje dojmy z blížiacej sa svadby s Geirom starším o 25 rokov.  Mesačné blogovanie zavŕšili fotografie vo svadobných šatách a video slečny kráčajúcej pomedzi koridor protestujúcich ľudí k oltáru. Napokon od neho odišla, načo dav reagoval búrlivými ováciami a mladá skoro nevesta  širokým úsmevom.

Našťastie sa ukázalo, že Thea je v skutočnosti Maja, a že jej sobáš nebol gestom pubertálneho vzdoru, ale vopred pripravenej kampane. Tá sa snažila poukázať na to, každodenne je 39 000 maloletých dievčat nútených vstúpiť do manželstva.

Ťažko však povedať, ako táto nórska kampaň oným dievčatám pomôže, a či vôbec európsky človek môže vyriešiť problém týkajúci sa prevažne ázijských a afrických kultúr. Švédska predstaviteľka They v poslednom článku na „svojom“ blogu tvrdí, že tak, ako ľudia zastavili jej svadbu, musíme teraz všetci pomôcť zastaviť skutočné svadby maloletých dievčat.

Škoda len, že ani ona, a ani tí, ktorí stoja za jej slovami, neponúkli ani jediný spôsob ako.

Pobúriť škandinávsku verejnosť na vyriešenie tohto svetového problému zrejme stačiť nebude.

Mária Bilá Pridaj komentár