Švédi sa rozlúčili s Rasundou

V nedeľu 25. novembra mali nielen fanúšikovia AIK Štokholm, ale celkovo švédskeho futbalu, možnosť naposledy sa rozlúčiť s kusom futbalovej histórie tejto severskej krajiny. Asi 5000 fanúšikov sa prišlo rozlúčiť so štadiónom Rasunda. Mali na to 3 hodiny a zo štadióna si mohli zobrať čokoľvek. A tak sme mohli vidieť fanúšikov, ktorí si odnášali sedadlá z tribún, kusy trávy, kachličky z priestorov sociálnych zariadení a ďalšie suveníry. Dôvod bol jednoznačný. Štadión, ktorý si pri výstavbe vzal za model londýnske Highbury, sa ide demolovať a následne na jeho mieste vyrastú byty a obchody. Pozemok, na ktorom štadión stál, kúpili v roku 1909 za 37 tisíc dolárov, pre chudobný švédsky klub Vikings FC. Štadión sa nachádzal na predmestí Štokholmu.

Rasundsa bola otvorená 18. septembra 1910 s celkovou kapacitou 12 tisíc divákov. Po ďalšej prestavbe sa štadión stal najväčším a najmodernejším futbalovým stánkom vo Švédsku s kapacitou 40 000 divákov. Prvý zápas tu odohrali 18. apríla 1937 AIK Štokholm a Malmo FF, domáci vyhrali 4:0. Oficiálnym otváracím zápasom bol zápas Švédsko-Anglicko 17.mája. Ďalšia prestavba štadióna prebehla pred MS 1958, kedy sa kapacita zvýšila na 50 tisíc. Švédi sa na domácom šampionáte dostali až do finále, kde prehrali s Brazíliou, v zostave už aj s vtedy 17-ročným Pelém 2:5. V roku 1995 sa tu konal aj finálový zápas MS žien. Rosunda je tak jedným s dvoch štadiónov sveta, na ktorom hrali finále majstrovstiev sveta obe pohlavia. Absolútny divácky rekord sa na Rasunde zrodil 26. septembra 1965 v zápase Švédsko-Nemecko, ktorý sledovalo 52 943 divákov.

Posledný zápas na tomto štadióne odohralo AIK Štokholm proti SSC Neapol v Európskej lige. Neďaleko Rasundy v tomto roku vyrástol nový stánok Friend Arena s kapacitou 50 tisíc divákov. Pri koncertoch bude kapacita ešte o 15 000 divákov vyššia. Moderná aréna môže v prípade nepriaznivého počasia zastrešiť celý štadión. V otváracom zápase tohto štadióna sa proti domácemu Švédsku predstavili reprezentanti Anglicka. Švédi vyhrali 4:2 a štadión symbolicky pokrstil Zlatan Ibrahimovič, ktorý anglického brankára Harta prekonal nožničkami z 20 metrov.

Foto: InternetPridaj komentár