Svet si pripomenie deň, ktorý zmenil podobu Európy

Pád komunistického politického systému a Berlínskeho múru otvoril ľudstvu nové možnosti.

RUŽOMBEROK. Od roku 2001 je 9. november každoročne Svetovým dňom slobody. Pripomíname si tak zbúranie Berlínskeho múru a ukončenie komunistického útlaku v Európe. Tento deň je okrem oslavy slobody aj oslavou demokracie, ľudských práv a dôstojnosti.

Pád železnej opony a komunizmu dal ľuďom slobodu. Otvorenie hraníc ovplyvnilo situáciu v celej Európe. ,,Berlínsky múr oddeľoval ľudí, ulice, bolo to niečo umelé a neprirodzené. Sám som zažil, že bol problém cestovať. Chcel som navštíviť susedné Poľsko, v tom čase sa dalo cestovať iba na pozvanie, a tak mi kamarát poslal pozvánku. Bolo potrebné iba dopísať mená a keďže slovenské a poľské písmená sa líšia, pozvanie mi neuznali. Pociťoval som problém neslobody,“ povedal kňaz Jozef Žvanda z Pastoračného centra na Katolíckej univerzite v Ružomberku, ktorý zažil dôsledky politického systému.

Komunizmus po sebe zanechal pozostatky všade vo svete. Nielen v politike, ekonomike a hospodárstve. ,,Pozostatky ostali hlavne v ľuďoch. Veľa ľudí si pamätá komunizmus a strach, ktorý v tomto období prežívali,“ povedal bývalý rektor Katolíckej univerzity, Tadeusz Zasepa.

,,V mnohých veciach cítime, že máme slobodu. Môžeme o veciach slobodne rozprávať, čo sa za komunizmu nedalo. Sú však nové formy neslobody, pretože na človeka padla ťarcha slobody a nie vždy ju vie uniesť,“ dodal Žvanda.

Svetový deň slobody vyhlásil bývalý americký prezident George Bush, 9. novembra 2001, po teroristických útokoch v USA z 11. septembra 2001. Okrem Svetového dňa slobody si taktiež pripomíname Medzinárodný deň proti fašizmu a antisemitizmu.

Barbora Kubovová



Pridaj komentár