Svetové dni mládeže budú v roku 2016 v Krakove

Na posledných Svetových dňoch mládeže v Brazílii pápež František oznámil,  že budúcim miestom stretnutia sa stane Krakov, ktorý je v blízkosti rodiska svätého Karola Jozefa Wojtylu.  

 

Ružomberok – V polovici októbra sa uskutočnila v Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku diskusia o Svetových dňoch mládeže. Hosťom bol žilinský diecézny biskup Tomáš Galis.

 

Prvé Svetové dni mládeže sa uskutočnili v Ríme v roku 1984, ktorý bol vyhlásený OSN za Rok mládeže. Svätý Otec Ján Pavol II. vtedy pozval všetkých mladých na stretnutie s ním. Svetové dni mládeže (SDM) slúžia ako medzinárodné fórum, festival postavený na posolstve mladým ľudom, na ich duchovnej škole života.

 

„Prostriedky pastorácie, ktoré využívajú SDM, sú okrem putovania, duchovných katechéz a posolstiev aj sociálne programy a umelecké výstavy“, povedal biskup. Putovným predmetom Svetových dní mládeže je kríž od Svätého Otca Jána Pavla II. Pred tridsiatimi rokmi ho požehnal a daroval mladým spolu s ikonou Panny Márie. Putovný kríž privítame v polovici novembra tohto roka aj na Slovensku, konkrétne v Košiciach a Rožňave.

 

Posledné Svetové dni mládeže sa konali pred rokom v Rio de Janeiro. Tam Svätý Otec František oznámil ďalšie miesto SDM. XXXI. ročník sa bude konať v Krakove od 25. júla do 1. augusta 2015. Mesto je blízkym rodiskom bývalého Svätého Otca Jána Pavla II. „Či sa niekedy dočkáme Svetových dní mládeže aj na Slovensku?“ opýtal sa Galis a pokračoval: „Budúcnosť patrí Božej prozreteľnosti a prítomnosť nám.“

 

Svetové dni mládeže je podujatie, ktoré sa koná každé dva roky, buď celosvetovo alebo v rámci diecéz v krajine. Ich účelom je duchovné obohatenie mladých ľudí, vytvorenie konkrétneho modelu systematickej práce s mládežou, ponúknutie príležitosti objavenia svojho povolania, ale i veľkolepá oslava života.

 

Marek JavorčíkPridaj komentár