Sviatky pokoja a lásky, alebo ako ich prežiť bez ujmy na zdraví

vianoce_nakupy_kosik_s1

Blížiace sa Vianoce, mnohokrát označované ako sviatky pohody, rodiny a lásky, sú častým synonymom presného opaku. Pravdaže, je to chyba ľudského faktora, lebo nie každý vie znášať stres a zhon, ktorý k prichádzajúcim sviatkom jednoducho patrí.

Ako prvé dokáže ľudí rozhodiť nekonečné a únavné predsviatkové upratovanie, kde sa stretávajú s neustálym hundraním svojich ratolestí typu: „A ešte aj toto?? A prečo to nemôže spraviť ona?? A to načo? A však aj tak sa tam nikto nebude pozerať či to je upratané. A… A… A…?“ Z takýchto a mnohých podobných otázok bude po chvíľke na nervy aj ten najpokojnejší flegmatik na svete a to z celkom pochopiteľných dôvodov.

Ďalším nebezpečným faktorom sa stávajú predvianočné nákupy, ktoré môžeme aj s čistým svedomím nazvať novým národným športom. Celkom ľahko sa vám môže stať, že v nákupnom centre sa každú chvíľu s niekým zrazíte, vystojíte dieru pred skúšobnými kabínkami, možno sa aj pobijete o posledný tovar alebo sa stanete obeťou vreckárov. A to ešte nehovorím o nekonečných radách v pokladniach a nových brigádničkách zaúčajúcich sa blokovať. V rámci výbavy do obchodných stredísk si teda okrem zlatých kreditiek nabaľte aj oceľové nervy!

Na ceste z nákupov, za predpokladu, že idete autom, budete okrem benzínu či nafty takisto potrebovať poriadnu dávku trpezlivosti a to hlavne počas posledných dní pred samotnými sviatkami. Ak si odmyslíme, že miesto na parkovanie, ktoré je problém zohnať aj za bežného dňa počas celého roka, určite nenájdete, prichystajte sa na nekonečné zápchy a striedavé púšťanie spojky v rýchlosti číslo jeden. No a neodmysliteľnou súčasťou predvianočného zhonu na cestách je aj nervózne vytrubovanie vodičov, riskantné obiehanie ponáhľajúcich sa manažérov a drzé pchanie sa nagélovaných mladíkov do každej voľnej štrbiny. Pokiaľ však mávate za volantom stres alebo sviatočných vodičov nemôžete z duše vystáť, pre vlastné zdravie zvoľte radšej cestu MHD. Možno na vás čaká nervózny šofér a nekonečné meškanie spojov, ale vyhnete sa zbytočnému rozčúleniu.

Ak ste úspešne zvládli predchádzajúce situácie, čaká vás ešte jedna skúška odvahy. Zdobenie stromčeka možno vyzerá ako banalita a zábava, v skutočnosti sa však všetko môže vyvinúť celkom inak. Rátajte s hádkami ak sa nezhodnete v štýle výzdoby, rozbíjaním sklenených gúľ po babičke ak máte v rodine menšie deti, s obrovskou iniciatívou a následným nulovým efektom, takisto pri malých deťoch, ktoré chcú vždy robiť všetko. Najhoršie čo sa vám môže stať je chlap neschopný postaviť stromček do umelohmotného stojana a potom zlyhanie svetielok, ktoré minulý rok ešte krásne svietili. V takej situácii istotne oceníte myšlienku hypermarketov Tesco otvorených aj na Štedrý večer.

Skúškou nervov môže byť však aj príprava večere, napríklad keď vypadne elektrina a vy máte len elektrický šporák (možno to znie divne, ale nám sa to už jeden rok stalo). Vtedy sú ľahkým riešením dobré susedské vzťahy, teda hlavne s tými, ktorí majú plynový šporák a dovaria vám kapustnicu. Nepripečený kapor je už výsledkom vášho kuchárskeho umenia a keď sa rodina konečne usadí za štedrovečerný stôl, vtedy si naplno vychutnáte pokojnú atmosféru krásnych Vianoc. Šťastné a veselé!Pridaj komentár