Tá pravá dávka napätia

logo

Koncom januára všetci motocrossoví nadšenci v košickej Steel Aréne zadržiavali  dych. Nebezpečnými skokmi sa tu predviedli súťažiaci z celého sveta.

V sobotu, 23. Januára 2010 sa v Košiciach uskutočnil tretí ročník Sony Ericsson Freestyle Motocrossu, kde sa zišli všetci fanúšikovia tohto adrenalínového športu. Organizátori si naozaj dali záležať a šou odštartovali skutočne netradične – priamo z neba alebo lepšie povedané zo stropu arény sa k zemi spustila štvorica akrobatiek. Po nich sa publiku prišli ukázať aj samotní jazdci a ani im nechýbala originalita. Svoje stroje vymenili za Babety, Manety, Tatrany a za potlesku divákov absolvovali niekoľko kôl.

Pravé freestylové šialenstvo sa však začalo až o niečo neskôr keď sa ako prvý predstavil náš slovenský jazdec Braňo Nikš. Ako jedinému domácemu sa mu však nepodarilo dokázať porote svoje kvality a aj samotní diváci mali možnosť presvedčiť sa, že ak sa chce vyrovnať ostatným jazdcom, musí ešte veľa trénovať. Ostatní jazdci však skutočne hviezdili, dvíhali vlnu adrenalínu, divákov zo sedačiek a zastavovali dych. Medzi najväčších favoritov jednoznačne patril minuloročný víťaz Libor Podmol zo susednej Českej republiky, vicemajster sveta vo Freestyle motocrosse Jose Miralles, počas ktorého skokov dokázali moderátori z publika vyskandovať hlasné „olé“ a takisto aj Francúz Remi Bizouard.

Večer prekonávania fyzikálnych zákonov sa však nezaobišiel aj bez nepríjemností, ktorou jednoznačne bol veľmi nebezpečne vyzerajúci pád českého reprezentanta Aleša Liemana. Záchranári ho v pohotovosti odniesli na nosidlách, čo však bolo podstatné, zranenia neboli veľmi vážne. To prišiel nakoniec dokázať aj samotný Aleš na vlastných nohách.

Korením freestylovej šou však prekvapivo neboli len samotné skoky a saltá. Libor Podmol a Remi Bizouard celej Steel Aréne ukázali, že sú rovnako schopní tanečníci ako motorkári. Na pódium ich sprevádzali dve pôvabné tanečnice, s ktorými prekvapenému publiku ukázali naozaj pôsobivé prevedenie Hriešneho tanca a to dokonca v tažkých čižmách a s prilbami na hlavách, čím si získali obrovské sympatie hlavne u nežného pohlavia.

Po tejto kultúrnej vložke nasledovalo finále, do ktorého sa prebojovali len tí najlepší. Všetci sa snažili a všetci predviedli naozaj nebezpečné a tlak dvíhajúce kúsky. Skutočne vydali zo seba všetko. V porovnaní s nimi však publikum prekvapivo zaostávalo. Možno to bolo tou zimou v samotnej aréne, ale ani moderátorom sa nepodarilo prebudiť divákov tak, ako by si to želali. Ani ospalosť fanúšikov však chlapcom neubrala na výkone. Všetci sa predviedli nad očakávania, ale jeden bol predsa len najlepší. Miesto víťazov zaujal opäť Libor Podmol, ktorý o jediný bod predbehol Remiho Bizouarda.

Po odovzdaní cien sa všetci zúčasnení jazdci ukázali v nádhernom a hlavne nebezpečnom vláčiku, kde jeden po druhom tesne za sebou predviedli ešte raz publiku svoje tvrdo natrénované umenie.

Hovorí sa, že to najlepšie na koniec a ani táto šou sa nezriekla tohto pravidla. Predstavenie a dokonca backflip Josteina Stenberga na snežnom skútri bol záverečným a najprekvapivejším kúskom celého trojhodinového programu.

fmx

fmxtvitaziPridaj komentár