Tak mě tu máš!

Už názov svedčí o tom, že ho tu znova máme. Kto je však na druhej strane slúchadla? Neprihovára sa nám ani leto, ani večera z taniera, ale český spevák Jaromír Nohavica s jeho ďalším štúdiovým albumom. S odhodlaním na obálke CD nosiča sa znova tlačí do uší poslucháčov a necháva sa počuť, že glosuje nové storočie.

Štrnásť úplne nových príbehov s folkovým odtlačkom znie tradične, tak ako sám pán Nohavica. Neuznáva novú tvár ani ju nikdy nepotreboval, pretože neustálim vracaním sa do 80-tych rokov spĺňa všetky poslucháčove túžby. Čarovne pomenúva veci, javy a svet okolo seba. Opäť dokáže zobrať dych a nechať asociatívne plynúť prúd myšlienok hlavou. Konečne zhmotnil atmosféru z koncertných turné, kedy sa v jeho spoločnosti cítite ako v tej najluxusnejšej. Stačí vám on spolu so svojím hudobným sprievodom, ktorý je ako obyčajne husľový alebo klavírny. Gitaru zvláda najlepšie on sám.

Folkovo. Aj to by bolo synonymum pre spoločný súhrn hudobných diel, ktoré Nohavica vytvoril. Folkové mestečko s príbehmi obyčajných ľudí a najmä s tými svojimi. Zbytočne nerozpráva, nementoruje, otvára svoje ústa a rozpráva pravdu. Životnú, takú tú overenú skúsenosťami. Rýchla, necelá trištvrte hodinka v jeho spoločnosti je tým najlepšie investovaným časom, ktorý chcete venovať hudbe.

Je typickým nohavicovským dielkom, ktoré je plné folku, pochmúrnych stavov spolu s radosťou zo života, slovanskej melodiky a jemných tónov. Nepotrebuje byť najhranejším komerčným trhákom, stačí mu že bude vypočutý a poteší toho, komu je venovaný. Ukazuje aký je svet divoký a zvláštny a ako spolu veci hrajú, aj keď sa to tak niekedy nemusí na prvý pohľad zdať. Slová „tak mě tu máš“ však autor nakoniec po jedenástich odohratých piesňach vysloví a to konkrétne v piesni Minulost. Dá sa tým chápať, že sa s ňou aj keď už pretieklo veľa vody, stotožnil a odovzdal sa jej. Ku tomuto sa rovnako pripája otázka, čo vlastne chcel Nohavica svojím predloženým sa poslucháčovi, povedať. Odpovede sú však dve. Zobrať alebo nechať tak.

Jednoznačne brať, pretože si doprajete za pár eur porciu neskutočnej osobnosti. Takej veľkej, že tomu po jeho slovách budete musieť uveriť a prijať ho. Veď predsa, sám sa ponúka poslucháčovi a nechať si ujsť takú skvelú spoločnosť, by bola naozaj škoda.Pridaj komentár