Televízia Noe pohostila mladých žurnalistov

Študenti žurnalistiky na exkurzii v Ostrave nahliadli do tvorby televízie, osvetľovania a živého vysielania.

OSTRAVA. V dňoch 10. a 11. apríla sa študenti prvého stupňa bakalárskeho štúdia odboru žurnalistika FF KU zúčastnili exkurzie v českej televízii Noe. Súčasťou exkurzie bol workshop o osvetľovaní a účasť na živom večernom vysielaní.

Workshop s osvetľovačom Lumírom Maděrom študentom priblížil, čo je dôležité pri osvetľovaní. Podľa jeho slov je práca osvetľovača časovo náročná. „Pri čierno-bielych filmoch sa nemusel brať až taký ohľad na detaily ako pri tých farebných. Nároky na farbu a líčenie sa zvýšili, no na druhej strane sa nemuseli používať až také silné žiarovky,“ vysvetlil Maděra problémy spojené s príchodom farebnej televízie. Tiež dodal, že s prechodom na HD kvalitu stúpli náklady na film a televíziu až o desaťnásobok, ako tomu bolo dovtedy.

Počas živého vysielania mali študenti možnosť pozrieť sa bližšie na prácu moderátorov a kameramanov, no i producentov. Nahliadli tiež do vysielacieho voza, odkiaľ riadil celé vysielanie režisér Leoš Ryška spolu s dramaturgičkou Naděždou Urbáškovou, zvukármi a vedúcim technikom.

„Študenti vďaka tejto exkurzii vstúpili do sveta výroby v televízii a mali možnosť zažiť tú atmosféru. Dúfame, že sme v nich týmto spôsobom vzbudili záujem,“ vyjadril sa k exkurzii vyučujúci Pavol Dzivý, ktorý spolu s Mariánom Mecháčkom organizoval akciu. „Takéto exkurzie považujem za vhodné pre študentov, pretože až takto v praxi pochopia čo všetko súvisí s profesiou, ktorá ich čaká,“ povedal o exkurzii producent televízie Michal Stískal. Spokojný boli aj zúčastnení študenti. „Som rada, že sme mali príležitosť naučiť sa niečo aj priamo v centre diania. Teraz si budeme môcť – nielen z teoretickej roviny, ale aj živo – predstaviť súvislosti týkajúce sa televíznej produkcie,“ dodala študentka Michaela.

TV Noe je česká nekomerčná televízia so sídlom v Ostrave, ktorá vysiela vďaka spolupráci s darcami a divákmi. Televízia vysiela od roku 2006 a v súčasnosti má zabezpečené vysielanie devätnásť hodín denne.

Foto: Jakub FullaPridaj komentár