Tri metre nad nebom alebo realita

Španielsky film Tres metros sobre el cielo z roku 2010 od režiséra Fernanda Gonzáleza Molinu je založený na základe románu z roku 1992 od talianskeho spisovateľa, scenáristu a režiséra Federica Moccia. Žánrovo zaraditeľný ako romantická dráma sleduje v takmer dvojhodinovom trvaní vzťah ústrednej dvojice postáv. Dvaja mladí ľudia, ktorí patria do úplne odlišných svetov.

Herečka Maria Valverde ako Babi stvárňuje sedemnásťročné  dievča z vyššej vrstvy, ktoré je vzdelané a vychovávané k dobrote, nevinnosti a dodržiavaniu pravidiel. Mario Casas v úlohe Huga (H.) je oproti nej rebel milujúci riziko a nebezpečenstvo v podobe ilegálnych pretekov na motorkách, ktoré sú až za hranicou ľudského rozumu. Vďaka svojej povahe a správaniu sa neustále dostáva do konfliktov súvisiacich s kriminalitou. Láska ich dvoch je nepravdepodobná, priam nemožná, ale postupom času sa ukazuje, že iskra preskočila, a možno silnejšia ako čakali. Babi prežíva po boku Huga nielen prvú lásku, ale i opojenie z prvých krokov nastávajúcej dospelosti a odporu voči postave prísnej matky.

Dejovo je príbeh jednoduchý. Vyniká predovšetkým v romantických momentoch ťažiacich z odzbrojujúcej chémie medzi H. a Babi. Estetické potešenie zo sledovaného obrazu kamery k tomu nádherné morské pobrežie a prítomnosť spomalených záberov podfarbených emotívnou hudbou vás prenesú na dve hodiny do krajšej filmovej reality.

Tri metre nad nebom však nie je len o romantike. Veď predsa Hugo je problémový chlapec, preto sa tu objavia aj scény s akciou a napätím. Určite spozorujete aj klišé, no sú tam veci, ktoré v iných romantických teenagerských filmoch nenájdete, preto je iný a má čo povedať. Občas chýbajú časti, kde by sa vysvetlili činy a konania postáv, ale kto chce, pochopí. Film je dosť emotívny, hlavne koniec a určite to nie je typický happy end.

Každý film v sebe nesie isté zlomové situácie a momenty, pri ktorých sa človeku zdvihnú kútiky pier a ani tu to nebude inak. Možno budete pri ňom premýšľať, možno v ňom nájdete kúsok zo seba alebo vás len omámi a vyvedie zo stereotypu. Je v ňom zachytený život, ku ktorému patrí láska tak isto ako aj nenávisť a hnev.

Nič sa nedeje, sme vyrobení jeden pre druhého a nakoniec sa stane iba jedno, príde zima a nie je cesta späť, ľutuješ to a potom sa len snažíš spomenúť, kedy to začalo a zistíš, že všetko začalo ešte skôr, než si si myslel…oveľa skôr… a to je práve vtedy, keď si uvedomíš, že veci sa dejú iba raz a že akokoľvek veľmi sa snažíš, už nikdy sa nebudeš cítiť rovnako, už nikdy nebudeš mať ten pocit byť tri metre nad nebom.

Text: Adriána Laurincová

Foto: peliculas.labutaca.netPridaj komentár