Učiť sa dá aj pri behu

Ak svetom prebehne najnovšia a inšpirujúca vychytávka, hneď za tým môžeme očakávať pozoruhodné nápady japonských vedcov a konštruktérov. Tí tentoraz prišli s unikátnym riešením, ako sa vzdelávať a čítať si počas takej namáhavej činnosti, akou je beh.  Profesor priemyselného inžinierstva na Purdueskej  Universite vo West Lafayette (USA, štát Indiana) Ji Soo Yi so svojimi dvomi kolegami, vytvorili šikovný bežiaci pás, ktorý umožňuje sústredené čítanie aj napriek prudším pohybom tela. Tento zaujímavý športový prístroj dovoľuje cvičiacim  súbežne rozvíjať ich fyzickú aj duševnú kondíciu.

Prístroj funguje na princípe  textu na monitore a prispôsobuje sa pohybom hlavy bežca na páse, ktorému sa vďaka tomu písmená javia stabilné, takže ich vníma bez skreslenia. Koncepciu vytvoril Ji Soo Yi spolu s doktorandom Bum chul Kwonom a profesorom  matematickej štatistiky Yu Zhu. „Čítať počas behu dokáže iba málo ľudí. Relatívne polohy očí voči textu sa totiž dosť prudko menia a keď sa náš zrak nepretržite usiluje prispôsobiť týmto zmenám, predstavuje to veľkú záťaž,“ prezradil pre portál aktuality.sk  Ji Soo Yi.

Tvorcovia ReadingMate sa domnievajú, že tento systém by mohol byť užitočný aj pre pilotov dopravných alebo vojenských lietadiel v situáciách, keď sa dostanú do turbulencie, a pre operátorov ťažiarskych či stavebných mechanizmov. Podľa japonských vedcov, tieto profesie zvyknú mať v dynamických situáciách problémy s presným odčítaním údajov z displejov palubných prístrojov. ,,ReadingMate v takých prípadoch dokáže text vyhovujúco stabilizovať,“ vyjadril sa Bum chul Kwon.

Pri preverovaní tohto pokrokového učebného ,,zázraku“ sa jednoznačne potvrdilo, že používatelia ReadingMate čítali na bežiacom páse oveľa presnejšie ako študenti z kontrolnej skupiny. Tí dokonca riešenie úlohy neraz úplne vzdali, hlavne pri menších fontoch a menších medzerách medzi riadkami. Otázkou ostáva, za aký čas sa  bude predávať aj v našich zemepisných šírkach a nakoľko zožne úspech. Tak čo poviete, zabehali by ste si?

autor: Zuzana Budzáková

foto: aktuality.skPridaj komentár