UPaC pripravuje bohatý program. Študentov pohltí aktivitami

Druhý domov. Takýmto prívlastkom by sa dalo nazvať pre študentov Katolíckej univerzity v Ružomberku Univerzitné pastoračné centrum Jána Vojtaššáka – UPaC. Vybrali som sa na krátku návštevu, aby sme na vlastnej koži spoznali obľúbené duchovné centrum mladých a zároveň tak bližšie priblížili a informačne sprostredkovali pripravované podujatia na nadchádzajúce obdobie zimného semestra.

Spomínané srdce Katolíckej univerzity vzniklo v roku 2002. Založil ho významný človek biskup František Tondra. UPaC sa zameriava na rozličné spoločenské, kultúrne či športové aktivity, vďaka ktorým sa vytvára možnosť bohatého výberu z balíka činností a služieb nielen pre študentov KU, ale aj pre širokú verejnosť a okolie. Stredobodom pozornosti je predovšetkým pocítiť chuť a nájsť duchovný rozmar, teda okúsiť nefalšovanú Božiu lásku. K dobrosrdečnému aktu napomáha rodinná atmosféra a prostredie na čele s patrónmi viery – kaplánmi a kňazmi, ktorých hlavnou úlohou je viesť svoje ovečky k vybudovaniu jednotnej komunity. K aktívnym spolupracovníkom patria taktiež koordinátori. Tí majú na starosti športové, technické a organizačné záležitosti centra. V neposlednom rade sa podieľajú na fungovaní UPaC aj samotní študenti. Generácia súčasných študentov má tú moc, rozhlasovať evanjelium a nadchnúť svojimi svedectvami aj tých kolegov – študentov, ktorí ešte neprivoňali k duchovnému životu. Medzi študentmi UPaC sa budujú silné priateľstvá, ktoré pretrvávajú po celý život. Nudu rozhodne UPaC nepozná a nedá vám pestrosťou programu ,,vydýchnuť“. Členovia UPaC pozdvihujú vysoko nastavenú latku viery na ešte oveľa vyššiu úroveň. V spoločenstve však nenájdeme len vierou zanietených mladých ľudí, ale i niektorých profesorov a zamestnancov školy, ktorých taktiež ženie vpred túžba po živom vzťahu s Ježišom Kristom. Položme si jednoduchú otázku. Kto z nás by si neprial byť milovaný a jedinečný? ON nám dáva poznať pravú hodnotu kúzelného slovíčka – láska.

V zimnom semestri má UPaC pripravený pestro nabitý program v rôznych oblastiach života. Po vstupe do centra naše kroky viedli k usmievavému  kňazovi Stanislavovi Dulákovi, ktorého sme v krátkosti zvedavo vyspovedali na tému pripravovaných aktivít UPaC. Duchovný otec nás oboznámil s niektorými pripravovanými akciami z obrovskej škály možností.

,,Najbližšie, teda 22. septembra nás čaká Národný pochod za život v Košiciach. Veľkým pozitívom je účasť, pretože máme naplno zaplnený autobus. Momentálne sa však prihlasujú stále noví a noví záujemcovia, keďže je len začiatok akademického roka a mnoho jedincov o tomto projekte netušilo. Odchádzame v sobotu večer. V Košiciach budeme nocovať. Máme zabezpečené ubytovanie, stravu. V nedeľu sa zúčastníme programu a následne budeme merať cestu späť,“ poznamenal na úvod kňaz.

,,Toho roku máme v repertoári pripravenú univerzitnú súťaž KU má talent. Ak sú naši študenti v niečom dobrí a vynikajú nad rovesníkmi, potom sa môžu zúčastniť a naplno zúžitkovať svoje talenty. Zvyčajne sme zaznamenali 15-16 účinkujúcich. Akcia sa koná v Aule Jána Pavla II.. Tí najlepší získajú symbolické ceny,“ uviedol do obrazu záujemcov o spoločenskú udalosť Stanislav Dulák. Následne pokračoval: ,,Z duchovných podujatí by som spomenul Týždeň s blahoslaveným Jánom Pavlom II., ktorý je v štádiu prípravy. V blízkej dobe by sa malo uskutočniť vyhlasovanie Jána Pavla II. za svätého. Daný týždeň bude obsahovať radu meditácii, modlitieb, omší či tematických kázní. Máme záujem aby tento čas  niesol odkazy a posolstvo Jána Pavla.“

Na záver ochotne poskytol informáciu o chválach. Tie sa budú realizovať raz do mesiaca v kostole sv. Rodiny v Rybárpoloch. Najbližšie sa konajú v utorok 22. októbra. Keďže aktivít má centrum v talóne naozaj neúrekom a na to, aby nám otec Stanislav Dulák prezradil všetky pripravované akcie by bolo potrebné príliš mnoho času, odporučil študentom KU domovskú stránku UPaC – www.UPaC.sk. Tam nájdu záujemcovia všetky potrebné informácie a správy o podujatiach zo všetkých smerov, ktoré postupne bude centrum zverejňovať.

Pri odchode nám zaželal so širokým úsmevom na tvári príjemný deň a pozval nás na ďalšie stretnutia spoločenstva v UPaC. Toto pozvanie s určitosťou nebudeme brať na ľahkú váhu. Ani na sekundu sme nezapochybovali nad tým, že to bola naša posledná návšteva duchovného centra.

Text: Tomáš Kotlárik

Foto: UPaCPridaj komentár