Urazil som predsedu, dal mi ban

Sloboda prejavu sa už istý čas uplatňuje nielen v osobnom styku, ale aj na sociálnych sieťach. Chválime aj karháme. Druhá strana nemusí vždy súhlasiť. Ale aspoň vypočuje a zamyslí sa. Ak ale neznesie kritiku od občana ústavný činiteľ, je to na zamyslenie.

Mnohí z nás sledujú politické dianie na Slovensku a pri pohľade na tú našu scénu by sa nejednému chcelo zvra… plakať. Neustále hádky a napádania zo strany opozície a naopak. Žiaden menší prd už v parlamente neprejde bez tlačovej besedy a o alternatíve pre súčasnú koalíciu snáď už ani nechyrujeme. Nekončiace výkriky a komické správanie poslancov vyústili k novému rokovaciemu poriadku. Za posledné mesiace nadobúdajú ľudia pocit, že to v Národnej rade Slovenskej republiky žije súbojom Matovič vs. Danko. „Obyčajný človek“ už svoje metódy ukázal, čakalo sa len na výstupy predsedu parlamentu. A ten to zobral pekne od podlahy. S predvolebným sloganom HRDO, ODBORNE, SLUŠNE valcuje svojich oponentov v prieskumoch verejnej mienky jedna radosť. Otázkou je, či tie, zatiaľ holé frázy, napĺňa on sám.

Niekoľko dní dozadu Danko zavesil na svojom profile zostrihané video nadávok a primitívneho vystupovania opozície na pôde Národnej rady. Ako inak, hlavnú úlohu v ňom zohral Igor Matovič. Dá sa to chápať. Veď komu inému by patrilo prvenstvo v onom dnes modernom „netradičnom“ vystupovaní. Vyskytla sa v ňom napríklad aj poslankyňa z klubu SaS. Slávne výroky poslanca Smeru Dušana Jarjabka či dokonca nadávku nášho samotného predsedu alebo nebodaj Jána Slotu márne čakal aj autor tohto textu. Poslanci vládnej koalície sa podľa tohto zostrihu vždy vyjadrujú hrdo, odborne a slušne. Nuž, história parlamentných rokovaní a sám Youtube si pamätá iné skvosty. Z videa je zrejmé, že jediný, kto sa v parlamente slušne nechová, je Igor Matovič. Až taký dôležitý je, že mu Danko venuje takmer každé jedno video na sociálnej sieti a spomenie ho minimálne raz na každej tlačovke.

Nemám vo zvyku písať komentáre na sociálne siete našich politikov. Povedal som si však, že spravím výnimku. Bolo totiž jasné, že predseda SNS používa rovnaké praktiky ako ľudia z hnutia OĽaNO. Práve proti nej totiž v parlamente najviac bojuje. Je vraj nesystémová a ani to nie je politická strana. To, že reprezentuje podstatnú časť voličov, je už asi vec vedľajšia. Zostrihané videá, vystrihnuté frázy a pasáže z vystúpení. A to bolo predmetom komentára, ktorý bol adresovaný Dankovi (alebo administrátorovi). Snahou bolo aspoň trochu pootvoriť sympatizantom oči, že kým jedného hrdo odsudzujú, druhý pracuje rovnakým náradím. Na záver nechýbalo zhodnotenie, že sú obaja rovnakí a nemajú si čo vyčítať.

V lepšom prípade ten postreh vydržal na stránke deň. V horšom prípade to bolo do večera preč. Ako môže taký komentár uraziť predsedu SNS? Aká je miera jeho ješitnosti? Ten, ktorý vyznáva akúkoľvek slušnú diskusiu je v očiach autora už len ďalší človek, ktorý dennodenne zápasí s vlastným egom, aby sa spolu zmestili do miestnosti.

Zákaz komentovať statusy (pozitívne či negatívne) na profil Andreja Danka nie je taký problém. Sviatky sa dajú prežiť aj bez neho. Zarážajúce ale je, že osoba, ktorá tak silno v médiách vystupuje a tak heroicky obhajuje debatu, nedokáže strpieť holé fakty. Alebo pohľad do zrkadla. Urážlivé a zahanbujúce komentáre nie sú až takou prekážkou. Dotyčný sám na seba ukáže, aký hlúpy je. A aký je Danko bezmocný, keď ho ľudia takto verejne vulgárne osočujú. No komentár, ktorý (možno) trafí po hlavičke, môže byť nepohodlný. Nie preňho. Ale pre človeka, ktorý to číta a uvedomí si skutočnosť, že to, proti čomu a komu Danko bojuje, je v podstate to, čo sám praktizuje.

Nezabúdajme, že politik tu nie je na to, aby mu ľudia bezhlavo verili a potľapkávali po pleci. Pracuje pre nás a sčasti o nás rozhoduje. Preto je viac než potrebné myslieť kriticky a uvedomiť si, že mediálny obraz nie je obrazom skutočnosti.Pridaj komentár