Určite viete, aká budúcnosť nás čaká?

Nový sci-fi dobrodružný film z dielne Josepha Kosinskeho s názvom Nevedomí patril k najočakávanejším dielam roku 2013. V kinách sa premieta od apríla. Režisér sa ujal ťažkej úlohy – vytvoriť voľné pokračovanie úspešného sci – fi filmu Tron. Napriek tomu, že mal ambície konkurovať najlepším filmom tohto žánru, väčšina divákov po jeho vzhliadnutí zostala v rozpakoch. Kosinski totiž akoby chcel uspokojiť všetkých. Scénár je robený nie len pre fanúšikov tohto žánru, ktorí sú schopní odhadnúť zvraty dopredu, ale aj pre tých ktorých nadchne inovácia starých zabehaných pravidiel.

Dej filmu sa začína v roku 2077. Planéta Zem už však nevyzerá tak, ako vyzerala kedysi. Napadla ju totiž mimozemská civilizácia, vypukla vojna, a ľudstvo bolo donútené použiť jadrové zbrane. Počas bojov bol zničený Mesiac, čo zapríčinilo, že planéta sa stala pre smrteľníkov neobývateľná. Nový domov si vytvorili na Titane, jednom z mesiacov Saturnu. Zem teda ostáva opustená a jedným z posledných ľudí, ktorí ju obývajú sú technik Jack Harper (Tom Cruise) s priateľkou Vikou (Andrea Riseborough). Ich úlohou je dohliadať na obrie hydroveže, ktoré odčerpávajú zo Zeme vodu a chrániť ich pred škodcami.

Predtým, ako dostali za úlohu vyplniť misiu na Zemi, obom kvôli bezpečnosti zmazali myšlienky na minulosť. Victoria sa už nevie dočkať odletu na Titan, kde sa majú pridať k ostatným ľuďom, no Jacka stále trápia nočné mory. Sníva sa mu totiž jeden a ten istý sen o neznámej žene. Je to jeho jediná spomienka. Prečo pociťuje toľko lásky k neznámej žene z vrcholu Empire State Building?

Zlom v deji nastane v okamihu, keď na Zemi núdzovo pristane posádka vesmírnej lode, no prežije to len jediná žena – Julia (Olga Kurylenko). Tá tvrdí, že ju s Jackom spája spoločná minulosť, a aj on v nej spoznáva ženu zo svojho sna. Následne je Jack zajatý armádou, ktorá má svoje základne pod zemským povrchom. Nesprávajú sa k nemu ako k väzňovi, práve naopak. Vodca tejto armády Beech (Morgan Freeman) vie o Jackovi a jeho živote viac, ako on sám, a to ho prekvapí. Pod jeho vplyvom sa spolu s Juliou snažia zistiť, čo sa vlastne na Zemi stalo.

Spôsob, akým režisér vykreslil postapokalytpickú budúcnosť je impozantný. Dokazujú to Jackove prelety zničenou prašnou krajinou, púšťami, horami zahalenými do hmly, ale aj pohľad na jeho tajnú skrýšu, ktorú si postavil v neinfikovanej oblasti pri jazere. Nad oblakmi sa týči nebeský dom s veľkým preskleným bazénom a pristávacou dráhou pre lietadlo. Dunivá hudba umocňuje vizuálnu stránku filmu a prináša nám zaujímavý audiovizuálny zážitok.

Pravdou je, že niekomu môže prekážať Tom Cruise v hlavne úlohe, ale treba poznamenať, že odviedol fajn herecký výkon. Jeho postava je sympaťák, ktorý v príbehu najviac zohráva súboj sám so sebou, čo sa premietne najmä do scény, v ktorej sa stretne face to face so svojím klonom.Svet Nevedomých je designovaný do chladných nemocničných farieb, čo navodzuje nereálny a dehumanizovaný dojem. Počas celého filmu sa neviete zbaviť pocitu, že dej sa nedohráva na Zemi, ale na nejakej inej planéte slnečnej sústavy.

Finále tvorí miesto dynamického zúčtovania slovná prestrelka, a samozrejme, nesmie chýbať happy end pre dojatých divákov. Škoda len, že za trikmi a designom veľmi zaostávala emocionálna stránka filmu. Film sa dá hodnotiť kladne, no len za predpokladu, že efekty sú pre vás dôležitejšie ako poriadna story.Pridaj komentár