V aule Jána Pavla II. prednášal IT odborník a tvorca rozprávok

IT Klub v spolupráci s katedrou informatiky zorganizovali prednášku o bezpečnosti na internete,  ktorá bola spojená aj so školením učiteľov.

V aule Katolíckej univerzity v Ružomberku sa 31.marca konala prednáška Bezpečnosť na internete. Viedol ju spolutvorca poučných rozprávok pre deti, Miroslav Drobný. Hlavným objektom prednášky bol bezpečný pobyt na internete  a oboznámenie poslucháčov s touto problematikou.

Internet je nebezpečný pre toho, kto ho nevie používať. Myšlienka tohto podtitulku prednášky tvorila základ pre jej vznik. Drobný v krátkosti vysvetlil, čoho by sa mal používateľ internetu vyvarovať, ak chce, aby jeho činnosť a pobyt na sieti bol bezpečný.

Väčšiu časť prednášky tvorili informácie ohľadom projektov, ktoré Miroslav Drobný zrealizoval a prakticky fungujú aj dnes. „Zameranie bolo najprv na základné a stredné školy, a to prostredníctvom projektu zodpovedne.sk. Dosiahli sme ním zvýšenie počtu vyučovacích hodín informatiky na týchto školách,“ povedal Drobný. Od konca roku 2009 však spustili nový projekt pre deti od 3-12 rokov s názvom ovce.sk. „Takouto hravou formou sa snažíme menším deťom dostať do hlavy morálne základy, a tým starším pravidlá o bezpečnom pohybe na internete. Pre všetky vekové kategórie to však funguje ako prevencia,“ uviedol Drobný. Ďalej doplnil, že cíti potrebu vychovávať z generácie detí počítačovo gramotných ľudí, ale takých, ktorý vedia, čo si na internete môžu dovoliť.

Počas prednášky oboznámil poslucháčov aj so zákulisím výroby kreslených filmov pre deti. „Do dnešného dňa vzniklo 24 rozprávok. Každá jedna sa venuje inej téme. Od ostatných rozprávok sa líšia hlavne tým, že po ich dopozeraní vám dieťa nezopakuje dej, ale posolstvo, ktoré sa na konci zopakuje,“ vysvetlil autor rozprávok.

„Prednáška bola živá, som veľmi rada že som sa jej zúčastnila. Myslela som si že to bude niečo nudné a o počítačoch ale bola som milo prekvapená. Podobné akcie by mohli byť častejšie,“ povedala po prednáške študentka Zuzana. V popoludňajšej časti sa Drobný venoval praktickému školeniu učiteľov v tejto problematike.

Miroslav Drobný vyštudoval Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave, odbor technická kybernetika. V roku 2004 sa stal členom Rady vlády SR pre informatiku a v roku 2005 získal cenu Ministra zahraničných vecí SR za projekt „AkoVybaviť“. Je autorom portálu zodpovedne.sk, stopline.sk a pomoc.sk a aj edukačného projektu pre deti ovce.sk. Tento projekt je rozšírený do niekoľkých svetových štátov.

 

Jakub FullaPridaj komentár