V Galérii Ľudovíta Fullu ožila móda

Začiatkom decembra sa v ružomberskej galérii konala vernisáž výstavy Lenky Sršňovej s názvom Na mólo! Vystavené odevy patria do piatich najnovších kolekcií Princess, Magika Fantastika, Galaktika, Colorcode a BonBon. Posledné dve boli aj ocenené.

Podujatie odštartovalo výstavný cyklus Kolaboratórium, v ktorom sa postupne predstavujú skupiny umelcov v ich spoločných projektoch. Na výstave Na mólo! sa spolupodieľali autorka modelov Lenka Sršňová, grafický dizajnér Ondrej Jób, ktorý navrhuje logá ku kolekciám, textilná dizajnérka Michaela Bednárová, ktorá sa zameriava na dezény (vzory na látke), fotograf Jakub Gulyás a filmár Braňo Lengyel, ktorý vytvára videá z módnych prehliadok. Koncepciu výstavy mala na starosti Zuzana Gažíková.

Svoje kolekcie prezentuje Lenka Sršňová na Slovensku. Posledné roky najmä na podujatí Fashion Live v Bratislave, kde sa môžu predstaviť mladí slovenskí dizajnéri. „Snažím sa o to aj v zahraničí. Svetovú módnu scénu však veľmi nesledujem a nemám ani módny vzor, lebo potom to človeka podvedome ovplyvňuje,“ vysvetlila odevná dizajnérka.

„Zúčastnila som sa na tejto výstave, lebo som o autorke veľa počula a veľmi sa mi páči jej práca. Mám rada hlavne vzory, ktoré používa, ako sa hrá s farbami a tie jej sukne sú dokonalé, úplne krásne,“ tešila sa z vystavených kúskov Tatiana, študentka sociálnej práce na Katolíckej univerzite. „Mne sa páči hlavne farebnosť a nápad, a to ako je to celé vždy skombinované dokopy,“ prezradila návštevníčka Zuzana z Bratislavy.

Lenka Sršňová vymýšľa pre každú kolekciu nejaký príbeh, ktorý je potom hlavnou myšlienkou. „Od neho sa odvíja celá kolekcia. Tvar aj forma odevu, strihy i dezény. Všetko je to hravé. Najnovšia kolekcia BonBon sú sladkosti, čiže je to také chutné, šľahačkové a cukríkové. Dominujú tam kruhové sukne, tvary, padajúce cukríky, padajúce bonbóny a posýpka. Colorcode bol naopak geometrický a veľmi farebný, skôr taký striktnejší. Vždy sa snažím zachytiť nejakú inú myšlienku, ale je tam aj istá náväznosť, akoby tá kolekcia pokračovala v ďalšej, ale už je iná,“ uzavrela autorka odevov.

Vybrané modely predviedli dievčatá zo Základnej umeleckej školy Ľudovíta Fullu. Výstava bola súčasťou série podujatí Ružomberský adventný kalendár 2015. Pre návštevníkov je k dispozícii do 14. februára.

Text: Ľudmila Gromadová
Foto: autorkaPridaj komentár