V Hniezdnom vítali jar netradične

STARÁ ĽUBOVŇA, 27. apríla – poslednú aprílovú sobotu sa na severnom Spiši v obci Hniezdne konalo podujatie  s názvom Slávnosť jari, ktoré pre domácich i širšiu verejnosť pripravila spoločnosť Nestville Park.

V dopoludňajších hodinách sa areál Nestville Parku zaplnil stánkami s občerstvením a ľudovými remeslami. Záujmu návštevníkov sa tešili košikári, tkáči, drotári, bylinári, či hrnčiari. Svoje netradičné remeslo mnohí aj názorne predvádzali. „Hrnčiarstvom sa nedá celkom uživiť. Robím ho ako svoje hobby. Vyberám si akcie na ktoré chodím a predvádzam, ako sa pracovalo kedysi,“ povedala Marta Virosteková z Veľkého Šariša.

Oficiálny program sa začal príchodom vozov s konskými záprahmi plnými mladých folkloristov a následne rozbitím whisky o mladý strom  máj. „Dnešný deň sa zapíše ako prvý ročník festivalu, ktorý by sa mal konať pravidelne každú poslednú aprílovú sobotu. Chceme ukázať priateľom a okolitým susedom, že sa vieme zabávať aj takto tradične,“ zahájil riaditeľ Nestvillu Jaromír Dubay. O zábavu sa na pódiu postarali rôzne folklórne súbory detí i mladých z Kamienky, Kolačkova, Kežmarku a Starej Ľubovne. V podvečerných hodinách dostal slovo aj zabávač Ander z Košíc a nechýbala ani country kapela Severka.

Prišli celé rodiny

Na akciu Slávnosť jari sa prišli pozrieť najrôznejšie vekové kategórie, často aj celé rodiny. Pre deti bolo pripravené maľovanie na tvár, pre starších napríklad ochutnávka domáceho ovčieho syra. Všetci prítomní sa mali možnosť zúčastniť expozície vo vybudovanom liehovare Nestville Distillery. „Prehliadka obsahovala pohľad na činnosť spojenú s pestovaním, uskladnením a spracovaním obilia, a tiež na starú metódou výroby pálenky s historickou postupnosťou od 13. storočia,“ zhrnula lektorka Anna. Na záver bola možná aj degustácia trojročnej whisky z produkcie spoločnosti.

Hniezdne bolo v minulosti najmenším kráľovským mestom Uhorska. Prvá písomná zmienka o tejto obci je datovaná od roku 1286. Jeden z rozhodujúcich dôvodov vybudovať turistickú atrakciu – Nestville Park, bol objav v podhradí hradu v Starej Ľubovni. Z historických dokumentov vyplýva, že práve tam sa nachádzal najstarší zachovaný liehovar na Slovensku, z polovice 18. storočia.

Foto: AutorPridaj komentár