V Liptovských Revúcach sa túto zimu lyžovať nebude

dscn1147

Jeden z najdlhších vlekov na Slovensku zostane počas tejto zimnej sezóny odstavený. Pozemkové spory neumožnia prevádzku známeho lyžiarskeho strediska Park Snow v Liptovských Revúcach.

Spoločnosť Situm-SK, s.r.o. odmietla prevádzkovať neskolaudované technické zariadenia ako napr. vleky a systém umelého zasnežovania. Kolaudácia týchto zariadení nie je v súčasnej situácii možná, pretože pozemky pod spomínanými zariadeniami musia byť vlastníctvom ich prevádzkovateľa, ktorý ich má momentálne iba v prenájme. Majiteľmi pozemkov sú niekoľkí obyvatelia Liptovských Revúc a za pozemky nachádzajúce sa na svahu požadujú niekoľkonásobne vyššiu sumu, ako bola suma, za ktorú boli pozemky odkúpené v minulosti od ostatných vlastníkov.

Obec kvôli týmto sporom príde minimálne o 21 tisíc eur, ktoré je ročne schopná získať z cestovného ruchu. Okrem obce pocítia stratu aj súkromní podnikatelia ponúkajúci služby v tejto oblasti. Za minulé sezóny sa v Liptovských Revúcach vymenilo aj 40 tisíc lyžiarov a približne 8 tisíc sa ich aj ubytovalo. Je možné, že stratu pocíti aj širší región, pretože Park Snow sa po minulé sezóny tešil veľkej popularite vďaka službám na dobrej úrovni, ktoré ponúkal, ale aj vďaka prijateľným cenám, ktoré sú v porovnaní s najbližšími podobnými strediskami nižšie. Kvalita vlekov, zasnežovania a dĺžka zjazdoviek je pritom porovnateľná.

Ako uviedol Ján Borovský, starosta Liptovských Revúc, problém by sa mohol vďaka pozemkovým úpravám, vyriešiť do jedného roka. Obec v spolupráci so spoločnosťou Situm-SK, s.r.o. pracuje na projekte týkajúcom sa skvalitnenia služieb strediska. Projekt by sa mal zrealizovať za pomoci eurofondov.

publikované: 8.12. 2009 v MY – Liptovské noviny

foto: autorPridaj komentár