V meste prebiehajú dobročinné zbierky

Ľudia prechádzajúci Ružomberkom môžu v týchto dňoch prispieť na dobrú vec hneď štyrikrát. Koncom januára a začiatkom februára budú dobrovoľníci vyberať v uliciach peniaze v rámci štyroch verejných zbierok.

Najbližšiu zbierku organizuje 27. januára občianske združenie Vrabček v pešej zóne od 7.00 do 16.00. Ako uvádza oficiálna stránka organizácie, cieľom projektu je získať finančné prostriedky na verejnoprospešný účel ochrany zdravia.

V piatok 29. januára bude vyberať financie občianske združenie Plameň života v pešej zóne od 8.00 do 16.00. Podľa dokumentov dostupných na portáli združenia je cieľom zakúpiť odevy pre deti v ústavoch sociálnej starostlivosti, pre mentálne postihnuté deti zdravotné potreby a prispieť na zakúpenie liekov pre onkologicky choré osoby.

Občianskemu združeniu Stromček šťastia patrí vo februári 2. a 19. deň v mesiaci. V uliciach Ružomberka budú dobrovoľníci v čase od 8.00 do 16.00. Organizácia z vyzbieraných zdrojov uvádza ako cieľ okrem iného pomoc postihnutým, týraným i opusteným ľuďom, onkologickým pacientom či osobám závislým od drog a alkoholu.

Prispieť môžu ľudia aj do verejnej zbierky občianskeho združenia Cesta nádeje a života. Uskutoční sa 3. a tiež 24. februára v pešej zóne mesta od 8.00 do 16.00. Podľa oficiálnej stránky združenia má organizácia ambície pomáhať ľuďom s onkologickými ochoreniami a zároveň v rámci ochrany životného prostredia chrániť zdravie obyvateľstva.

Aktivisti vyberajú v uliciach peniaze do uzavretých prenosných pokladničiek označených logom združenia a účelom zbierky. Na poctivé vyberanie peňazí a pôsobenie organizácií dohliada Centrum pre filantropiu. Vykonáva prieskumy či a ako je vedené účtovníctvo, ako vyzerá domovská stránka, ako sú zverejnené informácie (transparentnosť), ako veľmi je občianske združenie populárne, či má odporúčania a akým spôsobom uskutočňuje verejné zbierky.

Zbierka OZ Stromček šťastia bude v Ružomberku aj 16. marca v tom istom čase. OZ Cesta nádeje a života vykoná verejnú zbierku tiež v rovnakom čase 9. marca.

Text: Ľudmila Gromadová
Foto: http://stromcekstastia.weebly.com/fotogaleacuteria.htmlPridaj komentár