V Ružomberku prebehla premiéra filmu Všetky moje deti

Ružomberskí diváci si mohli vo štvrtok 6. marca o 17:30 hodine pozrieť v Kine Kultúra nový film Všetky moje deti. Záujemcovia, ktorí nestihli ísť na premiéru filmu, majú šancu vidieť dokumentárny film v Kine kultúra 12. marca 2014 o 17:30 hodine.

Hlavnou postavou filmu je farár Marián Kuffa zo Žakoviec. Dokumentárna dráma v réžii Ladislava Kaboša spracováva život Rómov v osadách, ktorý si mnohí diváci nevedia predstaviť, lebo je diametrálne odlišný od ich životov. Kuffa nesiahol po ceste dohovárania a kázania, ale sám im chcel ísť príkladom. Rómov chce naučiť, aby si nezávideli a pomáhali jeden druhému. Kuffa sa snaží Rómom vštepiť vieru vo vlastnú silu, pravdu, ako aj dôstojnosť. Je zástancom toho, že keď pomôžu sami sebe, pomôžu aj svojmu okoliu. ,,Ďakujem Bohu za toto krásne svedectvo lásky, ktoré som mal možnosť vidieť v tomto dokumente inými očami,“ povedal divák Peter.

Natáčanie prebiehalo priamo v osadách na východnom Slovensku v okrese Kežmarok. ,,Podarilo sa nám získať rómskych pomocníkov, ktorí nám veľmi pomáhali v priebehu nakrúcania. Oni nám vopred dali vedieť, či sa dá do osady ísť a či radšej sa osade vyhnúť,“ vysvetľuje režisér Ladislav Kaboš.

Film Všetky moje deti sa snaží podať nový pohľad na to, ako riešiť rómsku problematiku, začleniť ich do spoločnosti aj napriek tomu, že nemajú základné návyky normálneho človeka. Je to však dlhodobý proces a Marián Kuffa sa im snaží pri tom pomáhať. „Oni nemôžu za to, že sa narodili v osade. Treba im pomôcť. U detí je najväčšia šanca zmeny,“ povedal Marián Kuffa.

S približne dvesto zverencami žije katolícky kňaz Marián Kuffa v  Inštitúte Krista Veľkňaza v Žakovciach pri Kežmarku. Sú tam prevažne ľudia, ktorí sa vrátili z väzenia a nemajú kde bývať, týrané ženy, ktoré odišli od manželov, matky s deťmi bez domova, narkomani, ale aj prostitútky. Film je práve vysielaný v kinách po celej Slovenskej a Českej republike.

Andrea Bašistová

 Pridaj komentár