V Ružomberku sa stretli šikovní Liptovčania

 

Podujatie Šikovný trh sa koná trikrát ročne v rôznych mestách Liptova. Tentoraz sa jeho dejiskom stal Ružomberok.

 

Umelci, tvoriví ľudia a nadšenci ručných prác sa stretli, aby si vymenili svoje skúsenosti. Toto je hlavná myšlienka podujatia Šikovný trh, na ktorom sa prezentujú rôznorodé produkty vytvorené obyvateľmi regiónu Liptov. Naposledy sa konal 21. novembra v ružomberskej synagóge. Ako približuje Zuzana Gažíková z organizačného tímu, poslaním trhu nie je iba predávať výrobky, ale prehlbovať aj kultúrne cítenie všetkých zúčastnených.

„Šikovný trh nadväzuje na dávnu tradíciu trhov, na ktorých sa nielen nakupuje, ale tiež vymieňajú informácie a vedú sa neformálne stretnutia a rozhovory. Snažíme sa spájať celý Liptov. Podujatie realizujeme na prírodne alebo kultúrne atraktívnych miestach, na ktoré sa snažíme upozorniť, ako napríklad Hrad v Liptovskom Hrádku, Rohonciho záhrada v Liptovskom Mikuláši, Galéria Ľudovíta Fullu alebo synagóga v Ružomberku. Týmto jednoduchým spôsobom sa usilujeme prispieť k podpore miestneho sociálno-ekonomického rozvoja, kvalite života a medziľudských vzťahov na Liptove,“ uviedla Gažíková.

Na Šikovnom trhu sa prezentovali tvorcovia hand-made výrobkov a rozličných domácich produktov. Návštevníci si mohli prezrieť a zakúpiť originálne, pekné, užitočné, ale aj chutné výrobky. Pravidelnou súčasťou programu bývajú tiež divadelné, tanečné a hudobné vystúpenia, spoločné čítania, tvorivé dielne a súťaže. V Ružomberku vystúpila hudobná skupina Mince vo fontáne a divadlo Tamariki z Banskej Bystrice s predstavením Príbeh o víle a škriatkovi.

Šikovný trh organizujú na dobrovoľníckej báze Andrea Borsíková, Zuzana Gažíková, Michaela Kubíková a Jana Mrlianová od roku 2012. Podujatie zastrešuje nezisková organizácia Národný Trust, Komunitná nadácia Liptov a občianske združenie Spoločnosť Kolomana Sokola. Podrobné informácie o pripravovaných akciách sa nachádzajú na oficiálnej stránke podujatia www.sikovnytrh.sk.

 

Paula Beinsteinová

foto: sikovnytrh.skPridaj komentár