V Univerzitnom pastoračnom centre študenti spoznávali Afganistan

RUŽOMBEROK, 7.september 2013 – V priestoroch Univerzitného pastoračného centra Jána Vojtašáka (UPaC) sa uskutočnila diskusia o Afganistane s Assadulláhom Akbarim, podnikateľom pôsobiacim na Slovensku. Akbari predstavoval študentom svoju vlasť tak, ako ju nepoznáme.

Rozdiely medzi mediálne vytvoreným obrazom Afganistanu a realitou, študentom bližšie priblížil Akbari, spolu s Michalom Slačkom (slovenský vojak pôsobiaci v Afganistane) a Mariánom Mýdlom, dlhodobo sa pohybujúcim v Afganistane.

Študenti si v diskusii mohli vypočuť o neľahkých podmienkach v tejto krajine, s ktorými sa musia domáci denne potýkať.

„Je tu dlhodobo trvajúci problém s pitnou vodou, ktorý sa rieši vŕtaním studní, no i tak spôsobuje veľkú neúrodnosť pôdy a aj vyššiu úmrtnosť,“ rozprával o jednom z najväčších problémov tejto krajiny Akbari. Ako sám vyhlásil, na Slovensku sa cíti dobre a v jeho rodnej krajine ho považujú za cudzinca.

O živote profesionálneho vojaka v Afganistane rozprával Slačko, vojak pôsobiaci v misii na juhu Kandaháru, v najväčšej leteckej základni na svete. „Veľa voľného času sme tam naozaj nemali. Mávali sme dvanásťhodinové služby, ťahali sme nočné. Slovenská armáda to berie tak, že ak máte trošku voľného času, aby ste mohli ísť napríklad do posilňovne, tak máte asi veľa času a je potrebné pridať vám robotu. Tiež je dosť zaujímavé, že všetci odtiaľ sťahujú svojich vojakov, len my, Slováci, ich tam posielame. Viac krát počas môjho pôsobenia na základni som sa stretol aj so samovražednými útokmi,“ porozprával Slačko o bežných dňoch na základni.

Afganistan (Afgánska islamská republika) je vnútrozemský štát ležiaci v južnej Ázii, ktorý vznikol 8.augusta 1919 Rávalpindskou zmluvou.

 

Ivana FupšováPridaj komentár