Väznených či mučených bojovníkov študenti obchádzali

Portréty predstavujúce osobnosti bojujúce za ľudské práva študentov a návštevníkov knižnice neoslovili.

RUŽOMBEROK. V priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) prebieha svetoznáma prehliadka fotografickej výstavy pod názvom ,,Hovoriť pravdu mocným,“ pri ktorej sa pristavil len málokto. Portréty predstavujú aktivistov, ktorí sa zaslúžili o presadzovanie ľudských, politických či náboženských práv. Medzi bojovníkmi nájdeme známe mená ako Dalai Láma, arcibiskup Desmond Tutu či Václav Havel. Autorom fotografií je americký fotograf a držiteľ Pulitzerovej ceny Eddie Adams.

Keď sme hovorili so študentmi prechádzajúcimi okolo výstavy, mnohí netušili čo, respektíve kto je na fotografiách a v akom duchu sa výstava nesie. Počas dvoch hodín sa z 23 okoloidúcich študentov pristavili iba dve študentky. ,,Nevedela som, že tu prebieha nejaká výstava, iba som prechádzala okolo a zahliadla stojany. Pristavila som sa, pretože ma to zaujalo,“ povedala študentka pedagogiky Mária.

Študentov odrádzal aj fakt, že texty sprevádzajúce výstavu boli v anglickom jazyku a jediná brožúra so slovenským prekladom sa po pár dňoch stratila. ,,Aj keď sa považujem za zdatnú čo sa týka jazyka, odradilo ma množstvo textu, pri ktorom by som strávila asi viac času, ako som mala, a tak som si prezrela iba fotografie,“ vysvetlila študentka Nikola.

Výstava prebiehala vo viacerých knižniciach na Slovensku. Na pôde KU bude trvať do 17. februára. Spropagovaná však bola iba na internetovej stránke školy a knižnice. Vyjadrenie riaditeľky Univerzitnej knižnice Soni Hlinkovej, prečo nebola svetoznáma výstava spropagovaná viac, sme sa nedozvedeli. ,,Podľa mňa je veľká škoda, že sa o tak významnej výstave medzi študentmi nevie,“ povedala okoloidúca študentka Kristína. ,,Myslím, že by bolo lepšie riešenie, keby bola výstava zorganizovaná podobne ako akcia Utorky s hosťami,“ dodal študent Martin.

Barbora Kubovová
Pridaj komentár