Vďaka lucidným snom môže človek vnútorne rásť

Málokto vie, čo znamenajú lucidné sny. Adam Prikler, študent 2. ročníka psychológie sa preto rozhodol urobiť workshop, aby  všetkým, ktorí radi snívajú, ukázal, čo všetko môžu v sne zažiť. V rozhovore prezradil viac o tom, čo ho viedlo k prezentovaniu tohto workshopu, ale aj to, čo lucidné sny sú.

Čo znamenajú lucidné sny?                                                                                                       Lucidný sen je vlastne sen, v ktorom si človek jasne uvedomuje, že sníva, a môže si následne tie sny pretvárať podľa vlastných predstáv .

Na workshope si vravel, že aj ty mávaš tieto lucidné sny. Ako dlho ich už mávaš? Ako často mávaš teraz tieto sny?                                                                                                                            Lucidné sny mávam približne od štrnástich rokov. Odvtedy som si začal uvedomovať, že je to reálne, a snažil som sa, mávať tieto sny častejšie, ale nie je to vôbec ľahké. Momentálne je to s tým snívaním také rôzne, občas mesiac sa mi nič nesníva a niekedy mávam lucidné sny aj 3-4 krát do týždňa.

Čí nápad bol urobiť takýto workshop?                                                                                                                                    Bola to moja vlastná iniciatíva, pretože som sa chcel podeliť o túto zaujímavú tému. Chcem, aby ľudia o snívaní vedeli viac, a mohli tiež zažiť niečo také úžasné.

Chcel by si sa tomu venovať aj v budúcnosti?                                                                                  Časom by som chcel nájsť viac nadšencov, ktorí by mi mohli pomôcť s experimentmi spojené s lucidným snívaním.

Vidíš v tom aj reálne uplatnenie?                                                                                           Minimálne vidím uplatnenie v tom, že človek môže vnútorne rásť, spoznávať niečo nové.

Myslíš, že by sa to mohlo časom uplatniť aj v klasickej psychológii?                                   Táto metóda sa v minulosti považovala za parapsychológiu, ale od roku 1980  bola prijatá vedeckou komunitou ako skutočný jav, ktorý sa dá bližšie študovať.  Vedci zistili, že vďaka lucidnému snívaniu sa dá lepšie skúmať ľudské vedomie.

Poznáš aj iných ľudí na Slovensku, ktorí sa tejto téme venujú?                                             Na Slovensku je to s propagáciou tejto metódy trochu slabšie, avšak v USA je táto metóda skúmania podvedomia viac rozšírená. Poznám však ľudí aj z Čiech, ktorí sú veľkými nadšencami bdelého snívania.

Kto ťa v tomto projekte podporoval?                                                                          V realizácii projektu ma podporovala Slovenská asociácia študentov a absolventov psychológie.

Klaudia Lacušová

 

 Pridaj komentár