Veľká noc v Lúčkach

LÚČKY- Slávenie veľkonočných sviatkov v obci si zachováva svoju tradíciu už skoro desať rokov. V kostole Povýšenia svätého kríža nebolo cítiť len bolesť a utrpenie, ale najmä radosť zo zmŕtvychvstania Krista.

Počas „veľkého týždňa“ sa do bohoslužieb zapájali tunajší veriaci. Poľovníci a folkloristi predstavovali dvanástich apoštolov, ktorým Ježiš na Zelený štvrtok pri Poslednej večeri umýval nohy.

Podobne aj obrady Veľkého piatku a s nimi spojené spievané pašie, priblížili atmosféru Ježišovej smrti na kríži. Pri tejto príležitosti predniesol profesor Tadeusz Zasepa, rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku, krátku homíliu.

Biela sobota sa liturgicky skončila okamihom začatia obradov nočnej bohoslužby nazývanej Veľkonočná vigília. Práve ňou sa začala symbolická oslava nedele Zmŕtvychvstania Pána, tzv. agape, trvajúca do skorých ranných hodín na miestnej fare.

Najväčšia slávnosť kresťanov, Veľkonočná nedeľa, sa v Lúčkach niesla v znamení Ježišovho víťazstva nad smrťou. Táto radosť pokračovala aj na Veľkonočný pondelok. Tak ako po iné roky, ani teraz nesmela chýbať „kúpačka“ v kostole. Pred koncom svätej omše pán farár pooblieval všetky dámy, slečny aj malé princezničky, ako ich on sám nazýva.

„Chcem sa veľmi pekne poďakovať všetkým zainteresovaným, ktorí boli pri príprave a organizácii tohto Veľkého týždňa, ale aj slávnosti Vzkriesenia vo farnosti Lúčky- filiálky Kalameny. Ale aj hosťom- domácim či zahraničným, že si našli čas a prišli s nami spoločne osláviť Zmŕtvychvstanie Pána. Veľká vďaka za každú preukázanú pomoc,“ ďakoval Peter Kvasňák, správca farnosti Lúčky, kde pôsobí od júla 2002. Práve jeho zásluhou tak Lúčania i Kalamičania duchovne hlbšie prežívajú sviatky počas celého roka.

 

 Pridaj komentár