Viacnásobne ocenený film roka premietaný na KU

Premietanie dokumentárneho filmu o vražde mladej študentky sa aj po komplikáciách nakoniec na pôde KU uskutočnilo.

Katedra žurnalistiky FF KU zorganizovala dňa 5. mája premietanie dokumentárneho filmu Kauza Cervanová, ktoré bolo poctené účasťou samotného režiséra dokumentu, Róberta Kirchhoffa. Ten okrem úvodného slova obohatil stretnutie aj diskusiou so zúčastnenými. „O samotnom filme bolo už toho veľa povedané aj napísané. Robil som ho asi osem rokov, tak som mal dosť času premýšľať, ako ho nakrútim,“ povedal Kirchhoff. Taktiež spomenul, že počas nakrúcania a editácie sa vždy snažil o to, aby tam nebola cítiť jeho predpojatosť a aby film ostal ako holý fakt.

Po vydaní tohto filmu sa otvorila diskusia k prípadu, čo tešilo aj režiséra Kirchhoffa. „Išlo mi o to, aby som prišiel s jasnou tézou, no zistil som, že ten zločin vraždy je len pozadím justičného zločinu,“ v diskusii prezradil Kirchhoff. Dodal však, že už počas nakrúcania sa mu v hlave vytvoria idea, že išlo len o akýsi akt pomsty. Na otázku, čo ho viedlo k vytvoreniu takého dokumentu, odpovedal: “ Niektorých z odsúdených som čistou náhodou a nezávisle spoznal, a ich životné príbehy sa ma silno dotkli. To bolo pre mňa tým hlavným impulzom k vytvoreniu tohto filmu.“

„Film bol na mňa trochu pridlhý, ale zaujala ma myšlienka dokumentu, preto som to rada dopozerala. Človek po zhliadnutí podobných filmov stráca akýsi pocit dôvery voči štátnym funkciám,“ povedala Mária, študentka žurnalistiky.

Dokumentárna tragédia Kauza Cervanová je prenesenie sa do roku 1976 a k procesom vyšetrovania vraždy mladej študentky. O šesť rokov neskôr bola za trestný čin odsúdená skupina mladíkov. Počas nakrúcania si o jeho priebehu Kirchhoff písal aj denník, ktorý by mal vyjsť ako kniha.

 

Jakub FullaPridaj komentár